NDS’den Üç Öğrencinin “20. Gençlik ve Akdeniz Oturumları”na Katılımı

11. sınıflardan üç öğrencimiz, Lara, Zehra ve Aysu, müdür yardımcıları Ahmet Enver Çetinçelik eşliğinde okulumuzu Nice’te gerçekleşen “20. Gençlik ve Akdeniz Oturumları”nda temsil ettiler.

“18-20 Kasım tarihleri arasında Çevre ve Sürdürülebilir Yaşam Kulübü’müzün hem şimdiki hem de eski üyeleri olarak Lara, Zehra ve ben Nice’e gittik ve Ahmet Bey ile birlikte “20. Gençlik ve Akdeniz Oturumları”na katıldık. “Likya Yolu”yla ilgili Power Point bir sunum ve tohum toplarıyla ilgili bir atölye çalışması yaptık. Ayrıca diğer katılımcı Akdeniz ülkelerinin sunumlarını, atölye çalışmalarını ve deneylerini görme fırsatını da bulmuş olduk.”
Aysu, 11E

“Akdeniz havzasında bulunan neredeyse tüm ülkeler buradaydılar fakat az sayıda okul bu toplantıya katılma şansı bulmuştu. Dolayısıyla katılımcıların çoğunluğu yetişkinler, dernek üyeleri ve çevrenin korunması için çalışan STK’lar oluşturuyordu. Yalnızca dört eğitim kurumu vardı. Tunus’tan bir lise, Francis de Croisset de Grasse Lisesi, Petit Prince Lisesi ve NDS.

Öğrencilerimizin sunumları mükemmeldi. Öncelikle Power Point sunum çok başarılıydı. Bu sunum Çevre ve Sürdürülebilir Yaşam Kulübü’nün çalışmalarıyla ilgili olarak Likya Yolu üzerineydi. Daha sonra interaktif atölye şeklinde devam eden çalışmalara birçok genç ve farklı kurumlardan yöneticiler katıldı.

“Tohum topları nasıl yapılır?” bu atölyenin temasıydı ve burada amaç, İnsanlarda biyoçeşitlilik bilincini arttırmak ve onları bahçecilikle tanıştırmaktı.

Avrupa-Akdeniz Araştırmalar Ağı, Nice’te küçük bir bütçeyle kurulmuş, ancak Fransız Devleti’nin tanıdığı küçük bir yerel dernektir. Böylece Avrupa Bakanlığından katılımcılarla Dışişleri Bakanlığı’nın birkaç temsilcisi ve Nice Üniversitesi Rektörü bir araya gelerek etkinliklerini onurlandırdılar, bazı atölye çalışmalarına katıldılar. Katılımcılar bu vesileyle de etkinliğin 20. yıl dönümünü kutladılar.”
Ahmet Enver Çetinçelik