NDS’den 39 öğrenci Fransa’ya üniversiteleri tanıma gezisi yaptı

NDS’nin 11. sınıflarından 39 öğrenci, Mart ayında, Lisenin Fransa’da öğrenim danışmanı Pınar Küçük Pilon, 12.sınıflar müdür yardımcısı Aurélie Frau Kozak, Rehberlik danışmanı Tuna Saikali ve Fransızca öğretmeni Marc Sutra ile birlikte Fransa’ya bir hafta boyunca üniversiteleri tanıma gezisi yaptılar.

Birer gün arayla iki grup hâlinde yola çıkan öğrenciler yolculuklarına CISL’de konakladıkları Lyon kentinden başladılar. Kenti gezdikten sonra Lyon Lumière Üniversitesini ve INSA’yı (Ulusal Uygulamalı Bilimler Enstitüsü) ziyaret ettiler.

Sonraki durakları trenle ulaştıkları Strasburg oldu. Programda kent gezisi, ardından aralarında eski öğrencilerimizden Kansu Okyay’ın doçent olduğu Strasburg Üniversitesini, Avrupa Konseyini ve yine NDS mezunu ve AİHL’de Bölüm kâtip yardımcısı Fatoş Aracı ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini ziyaret vardı.

Daha sonra her iki grup yine trenle başkent Paris’e gittiler. Uluslararası ilişkiler bölümü sorumlusu onlara Paris Sorbonne Nouvelle ve Panthéon Sorbonne’u gezdirdi. Ayrıca yine eski NDS mezunları eşliğinde Pierre et Marie Curie Üniversitesini de gezdiler.

Öğrencilerimiz Porte de Versailles’daki Öğrenci evini de gezerek çeşitli eğitimler, diplomalar ve meslek ve üniversite seçimleri hakkında bilgilendirildiler. Kentin bazı semtlerini de gezme olanağı bulan öğrenciler, Fransa’da öğrencilik hayatını keşfetmiş olarak İstanbul’a döndüler.