NDS’de eğitim-öğretim yılının ilk zili çaldı

5 Eylül Çarşamba günü, NDS eğitim-öğretim yılına 690 kişilik öğrenci mevcuduyla başladı. Bunlardan 140’ı altı Hazırlık sınıfına dağıldı. 10 öğrencimiz ise Fransızca seviyelerinin ölçüldüğü sınavda başarılı bulunduklarından doğrudan 9. sınıfa geçti.

Okula yeni katılan öğrenciler heyecan dolu bakışlarla bahçedeki ortamı teneffüs ederken, eski öğreciler, sevinç içinde birbirleriyle sarılıp kucaklaştılar.

Okul Kurucu temsilcisi Soeur Monique, NDS’liler Derneği Başkanı Lale Murtezaoğlu ve Okul Aile Birliği Başkanı Selen Serbetçi, 2018 yılı mezunlarından bir grup genç öğrenciyle birlikte açılış törenine katıldılar.

Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Okul Müdürü Yann de Lansalut ve Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi, konuşmalarıyla öğrencilere iyi dileklerde bulundular ve yeni eğitim-öğretim yılının resmî açılışını yaptılar.

Açılış konuşmasınında Müdürümüz; Harvard, Boston ve Kanada’da öğretim üyeliği yapmış, 17 doktora sahibi değerli Amerikalı filozof Bernard Lonergan’ın sözlerine gönderme yaptı. Bugünü daha iyi anlamak ve yarını karşılamaya hazırlanmak için, Amerikalı filozof, her genç öğrenciye dikkatli, zeki, mantıklı ve sorumluluk sahibi olmayı tavsiye ediyor; ardından da sözlerinin içeriğini açıklıyordu:

« Dikkatli ol yani seni şaşkınlıkla « niçin » diye sorgulamaya teşvik edecek ve İnsanoğlunun neden « niçin » diye sorguladığını kendine sormaya yöneltecek bu iç sese sahip ol...

Zeki ol yani zekânı kullan çünkü zekâ kullanıldıkça gelişir ve ufku genişler...

Mantıklı ol yani aklını kullan. Aklını kullandıkça onun farklı boyutlarını keşfedeceksin...

Sorumluluk sahibi ol yani pek çok şeyin sana bağlı olduğunu bil: Olduğun ve taşıdığın pek çok şeyi geliştirmek sana bağlı. Kendi geleceğini ve sana bağımlı olanların geleceğini hazırlamak da sana bağlı… ».

Ayrıca Yann de Lansalut, 2018 yılı mezunlarının hem Türkiye’de hem de yabancı ülkelerde üniversiteye giriş sınavlarında almış oldukları çok parlak sonuçlara değindi ve NDS kadrosuna yeni katılan eğitimcileri tanıttı:

Sarah Yiğit, Charles Delort, Ophélie Gandon ve Hatice İşeri, Fransızca öğretmenleri
İrfan Tekerek, Din Bilgisi öğretmeni
Alber Nahum, Felsefe öğretmeni
Nunzia de Palma ve Maud Fernique, Medyatek sorumluları

Ardından 2018 yılı mezunu Egemen İşçan, alkışlar eşliğinde söz alarak mikrofonuyla genç öğrencilere seslendi. Yeni öğrencilere özellikle NDS’de okumanın ne büyük bir şans olduğuna değindi ve her yıl okulun açılış günü ve 19 Mayıs’ta bahçeye asılan büyük bayrağın hikâyesinden ve öneminden bahsetti: Bu bayrak, bir dönem Anıtkabir’de dalgalanmış ve lisenin 150. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle oradan okulumuza nakledilmişti.

Tüm NDS öğrencilerine iyi bir eğitim-öğretim yılı dileğiyle...