NDS’de Soeur Marie-François Lin ’in “Resimde Yolculuk” adlı sergisinin açılışı

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinin İstanbul’daki varlığının 160. yılı kutlamaları çerçevesinde 26 Kasım Cumartesi etkinlikleri Soeur Marie-François Lin ’in “Resimde Yolculuk” adlı sergisinin açılışıyla son buldu.

Tayvanlı bir Sion rahibesi olan Soeur Marie-François Lin, Sion Kongregasyonuna dâhil olduğu 1965’ten beri Fransa’nın Evry-Grandbourg’daki Manastır Rahibelerinin arasına yerleşmiştir. Resim sehpasıyla fırçaları da oradaki atölyesinde bulunmaktadır.

Sanatçı İstanbul’a gelemediğinden, davetliler onu Marie-Christine Barrault ile Franck Ciup’un Soeur Emmanuelle’i konu alan gösterisinin sonrasında, kısa bir video çekiminden izleyebildi. Lin bu etkinliğin düzenleyicilerine, özellikle Okul Müdürü Yann de Lansalut ile sergi sorumlusu Anne Baradel’e hitap ederek çalışmalarının İstanbul’da sergilenmiş olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

NDS müdürünün, bu rahibenin ve Doğuyla Batının kesiştiği eserlerinin dünyaya ne denli açık olduğunu vurgulayan giriş konuşmasından sonra, sözü Aurélien Maillet aldı. Fransa’nın İstanbul Başkonsolos Yardımcısı olan Maillet birer kültür, değerler ve Frankofon katılımcılar ortaklığı oluşturmayı sağlayan bu güzel girişimi anımsattı. Madagaskar’da 16. Frankofoni Zirvesi’ne denk gelen bu sergi açılışı, uluslararası bu buluşmanın ruhuyla da tam bir uyum sağlamaktadır.

Ardından, Strasburg Notre-Dame de Sion Kolejinin müdürü ve “Art Solitude” Derneğinin başkanı olan Sandrine Bathilde de söz alarak izleyicilere bir konuşma yaptı. Çin resmini, çini mürekkebini ve kara kalemi gençlik yıllarından beri yetenek ve tutkuyla çalışan bu olağan dışı rahibenin hem kendisinden hem de eserinden övgüyle söz etti. Soeur Marie-François Lin’in yetenekleri arasında ayrıca keman çalmak da bulunmaktadır.

Konuşmacımız aynı zamanda sergi sorumlusu Anne Baradel’in bu tabloların ilk kez yurt dışında sergilenmesini sağlayan çalışmasının da dikkate değer olduğunu vurguladı.

“Art Solitude” Derneği, başta Soeur Marie-Francois Lin’in çalışmaları olmak üzere, “La Solitude Notre-Dame de Sion” topluluğunun sanat eserlerini geliştirmeyi ve tanıtmayı amaçlamaktadır. Dernek ayrıca eserleri korumayı ve onların değerlendirilmesine katkıda bulunma amacını da taşımaktadır.

Sergi; ziyaretçilerin Çini mürekkebinden, kara kalemden eserler ile figüratif olmayan, daha yeni eserlerden, doğayla müziğin esinlediği renk ve biçimlerin güzel kaynaştığı tuvallerden seçkiler keşfetmesini sağlamaktadır.

Sœur Marie-François Lin kendi eserlerini ilahilerin ve içteki senfonilerinin sanatsal kaydı olarak açıklıyor: “Geçmişte, Çin’deki yaşamımın kolaylıkları ve zorlukları içerisinde, bende Tanrı’nın yolunda ilerlerken aynı zamanda tüm hayatım boyunca sürecek olan yoğun bir süsleme isteği doğdu.”

“Resimde Yolculuk” 28 Kasım 2016, Pazartesi gününden 28 Ocak 2017, Cumartesi gününe kadar (Pazar günleri hariç) her gün saat 13:00-18:00 arası, gösteri ve konser gecelerinde ise saat 20:00’ye kadar gezilebilir.