NDS’de ’’Simenon Muhabir-Fotoğrafçı – Belçika’dan Türkiye’ye, 1931-1935’’ Sergisinin Açılışı

13 Mart 2014 Perşembe günü, İstanbul Notre Dame de Sion Lisesi Sergi Salonu’nda ’’Simenon Muhabir-Fotoğrafçı - Belçika’dan Türkiye’ye, 1931-1935’’ sergisinin açılışı yapıldı.

İstanbul’daki Belçika Başkonsolosu Henri Vantieghem ve eşi, Frankofoni ayında başlayan bu önemli kültür etkinliğini onurlandırdılar.
Belçikalı yazar Georges Simenon esas olarak Komiser Maigret’nin soruşturmalarını konu alan polisiye romanlarıyla ünlenmiştir. Muhabir-fotoğrafçı yönü ise pek bilinmemektedir.

Muhabir, Fransız akarsularından Karadeniz’e, Akdeniz’den Kongo’ya ve Sudan’a yaptığı yolculuklardan sonra Türkiye’ye de gelmiş, Ankara ve İstanbul’da konaklamıştır. 7 Haziran 1933’te Büyükada’da Troçki’yle yaptığı röportaj ve çektiği fotoğraflar, bir makale şeklinde Paris-Soir gazetesinde yayınlanmıştır.

Henri Vantieghem’in de konuşmasında altını çizdiği gibi, 20. yüzyılın çok büyük bir yazarı olan Simenon’un biyografisiyle, yine başka ünlü bir Belçikalı yazar olan “Tintin”in yaratıcısı Hergé’nin biyografisi arasında mekân ve zaman bakımından bazı benzerlikler bulunmaktadır.

Simenon’un 1931-1935 yılları arasında gittiği çeşitli ülkelerde çekilmiş olan yüz kadar fotoğrafı bir araya getiren bu güzel serginin sorumluluğunu, yine 2013 yılının sonbahar aylarında ’’Pierre Loti Fotoğrafçı’’ adlı sergiyi düzenleyen Anne Baradel üstlenmiştir.

Sergi, 3 Mayıs 2014’e kadar, pazar günleri hariç her gün saat 11.00 -18.00 arası ; gösteri ve konser olan akşamlarda ise saat 20.00’ye kadar açıktır.

WBI (Wallonie-Bruxelles International) desteğiyle, Simenon’un eserlerinden uyarlanan 25 filmin afişi, Belçika’nın İstanbul Başkonsolosluğunda görülebilir. 0212 243 33 00 numaralı telefondan ya da istanbul@diplobel.fed.be ’den e-posta ile randevu alınarak, (en az iki ziyaretçi olmak üzere, onar kişilik gruplar hâlinde) gezilebilir.
Konsolosluk adresi : Sıraselviler Caddesi No 127 – Taksim.