NDS’de Sami Gülgöz ile «Çocuğumla Geleceği Konuşmak»

Koç Üniversitesinde İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünde öğretim üyesi olan Prof.Dr. Sami Gülgöz 29 Mart günü velilerimizle bir araya geldi.

Çok hızlı değişimlerin yaşandığı bu günlerde gençlere yön vermek, onlarla geleceklerini planlamak çok karmaşık bir hal almakta. Bu toplantıda Sami Gülgöz uzun süredir gençlerle eğitimci ve yönetici olarak çalışan biri olarak ve aynı zamanda bu aşamalardan geçmiş bir baba olarak üniversiteden bakıldığında resmin nasıl göründüğünü anlattı. Ayrıca, belirsizlikle başa çıkmak ve gençleri desteklemek konularında bazı öneriler hep birlikte konuşuldu.

Prof.Dr. Sami Gülgöz’ün araştırmaları yazılı metinlerin anlaşılması ile hatırlanması ve insanların yaşadıkları olayları hatırlamaları üzerinedir. Bilimsel makalelerinin yanı sıra Eğitim Reformu Girişimi, Türk Eğitim Vakfı, Anne Çocuk Eğitim Vakfı ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı gibi birçok eğitim kuruluşuyla projeler yapmıştır. Halen Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Bilim Kurulunda ve Yönetim Kurulunda görevlidir. Avrupa Bilim Vakfında Beşeri Bilimler Daimi Komitesinde Türkiye temsilciliği ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuş, Avrupa Araştırma Konseyinin (European Research Council) araştırma ödülleri programlarında panelistlik ve hakemlik yapmıştır. Association for Psychological Science tarafından 2012 yılında Psikoloji bilimine katkıları nedeniyle “fellow” olarak seçilmiştir.