NDS’de Müzikal Gösteri: «Liszt’in Doğusu’na Seyahat»

NDS’de düzenlenen İstanbul Lisztomanias Festivali’nin kapanışı niteliğinde, sanat yönetmeni Jean-Yves Clément’ın danışmanlığında Nicolas Dufetel tarafından tasarlanan «Liszt’in Doğusu’na Seyahat» başlıklı müzik gösterisi, mayıs başında ut ve şanda Ihab Radwan; viyolonsel ve şanda Astrig Siranossian; kanunda Nidhal Jaoua ve piyanoda Nathanaël Gouin’i NDS Gösteri Salonu sahnesinde bir araya getirdi.

Bu güzel gece boyunca, besteci Franz Liszt’in eserlerine büyük bir bölüm ayrıldı: «Romen» Rapsodisi, J. Donizetti’nin Sultan Abdülmecit Han Hazretlerine bestelediği Marş-ı Sultanisi’ne Büyük Parafraz (piyano), «Teselli» n° 3; «Macar Rapsodisi» n° 3; Verdi’nin Aidası’na «Kutsal Dans ve Final Düeti», «Beethoven’in Motifleri üzerine Alaturka Kapriçyo» (Türk Marşı ve Dönen Dervişler Korosu).

Bunların yanı sıra, besteci Gomidas’ın «Osmanlı İmparatorluğu Ermeni Halk Melodisi (viyolonsel ve şan)», Sayed Darwish’in «Albi – Mısır Şarkısı», Ihab Radwan’ın «Tenderness» ve Béla Bartók’un «Romen Dansları» adlı parçaları seslendirildi.

Bis alkışlarından sonra, dinleyicileri büyüleyen dört sanatçı, Liszt’in «Aşk Rüyası» adlı eserini yorumladılar.