NDS’de « Liszt, Doğu’dan İzdüşümler » Sergisi Açılışı

14 Mart 2019 tarihinde, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinde, İstanbul Lisztomanias Festivali çerçevesinde düzenlenen yeni sergi «Liszt, Doğu’dan İzdüşümler»in açılışı gerçekleşti. Bu sergi fikri, lisenin Fransa’da düzenlenen Châteauroux Lisztomanias Festivali ile geliştirdiği iş birliğinden doğdu. Ekim 2018’de on yedincisi düzenlenen Châteauroux Lisztomanias Festivali, «Liszt’in Doğu» temasına ele aldı.

Küratörlüğünü Dr. Nicolas Dufetel ve Dr. Aylin Koçunyan’ın üstlendikleri sergi, bu romantik besteci ve Doğu’ya adanmış ilk sergi olma özelliğini taşıyor. Bizzat kendisinin de yetenekli bir piyanist ve en sevdiği bestecisinin Liszt olduğu Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries, sergi açılışını onurlandırdı.

Sergi; Türk (Topkapı Sarayı, Osmanlı Arşivi, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi, Atatürk Kitaplığı, Salt Araştırma, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü), Macar (Budapeşte’deki Liszt Müzik Akademisi Anıt Müzesi ve Araştırma Merkezi), Alman (Klassik Stiftung Weimar: Goethe- und Schiller-Archiv, Anna Amalia Müze ve Kütüphanesi), İngiliz, Fransız ve özel pek çok kurum koleksiyonundaki belge ve objelere yer veriyor.

Lise Müdürü Yann de Lansalut ve Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi eşliğinde açılan sergiyi, Châteauroux’daki Lisztomanias Festivali kurucusu ve müdürü Jean-Yves Clément, Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği nezdinde Kültür/Eğitimsel ve Bilimsel Kooperasyon Müsteşarı Eric Soulier, İstanbul’daki Macar Kültür Merkezi Müdürü Gabor Fodor ile İstanbul Lisztomanias Festivali çerçevesinde 15 ve 16 Mart tarihlerinde NDS’de düzenlenen kolokyumun katılımcıları ve kültür yaşamımızın pek çok temsilcisi katılımlarıyla onurlandırdılar.

Sergi, 15 Mart-10 Mayıs 2019 tarihleri arasında (Pazar günleri hariç), 11.00-18.00 saatleri arasında (gösteri veya konser akşamları 19.30’a kadar) ziyarete açık olacaktır.