NDS’de « Kilimin Sembolleri » Sergisinin Açılışı

Ahmet Diler ve Marc-Antoine Gallice’in aynı isimli kitabından esinlenen ve adı geçen yazarlar ile Fransa’da Bleu autour ve Türkiye’de Alfa Yayınları’nın iş birliğiyle düzenlenen « Kilimin Sembolleri » Sergisi, NDS Galeri’de, 15 Mart 2018 tarihinde açıldı.

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, resmî açılışı katılımıyla onurlandırdı ve Okul Müdürü Yann de Lansalut ve Ahmet Diler eşliğinde sergiyi büyük ilgiyle gezdi.

Açılış konuşmasında, lise müdürü Yann de Lansalut, « Kilimin Sembolleri » kitabında ön sözü yer alan merhum yazar Jacques Lacarrière’in sözlerinden alıntı yaptı: « Genelde bu yüz yıllık motifleri incelemek, onların sırrını çözmek; Anadolu’nun kendi kaynaklarına dönmek ve zaman içinde farklı etnik toplulukların hayal dünyasında masalsı bir yolculuk yapmak anlamına gelmektedir... Kilimler, içinde bir manzaranın, bir floranın, bir faunanın, tarihin ve aynı zamanda korku ve isteklerin imgelendiği armalar gibidir. »

Ardından Yann de Lansalut, özverili çalışmaları için sergi komiserleri Aylin Koçunyan ve Ece Sutra’ya içten teşekkürlerini dile getirdi ve sözü Ahmet Diler’e bıraktı. Ahmet Diler ise, sergilenen yirmiye yakın kilimin taşıdığı semboller hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Çok sayıdaki katılımcı sergi vesilesiyle, modern döneme ait fotoğraf, kartpostal, reklam ve oryantalist tablo reprodüksiyonlarından oluşan ilginç bir seçkiyi de keşfetme fırsatı buldu.

Sergi açılışı öncesinde, okulun Resim öğretmeninin girişimiyle NDS öğrencileri arasında kilim motiflerine yönelik bir tasarım yarışması düzenlendi. Serginin ziyaretçilere açık olacağı iki ay boyunca, yarışmanın galibi NDS öğrencisinin tasarladığı kilim motifi, bir dokuma sanatçısı tarafından dokunacak. Ayrıca sergi kapsamında birçok kültürel etkinliğin de düzenlenmesi de planlanıyor.

Sergi, 16 Mart-13 Haziran 2018 tarihleri arasında, Pazar günleri hariç, saat 11.00’den 18.00’e kadar (gösteri veya konser akşamları saat 19.30’a kadar) ziyarete açık olacaktır.