NDS’de «Kalbin Dili» adlı sanat projesinin devamı gerçekleşti

«Kalbin Dili» adlı tiyatro projesi dönem tatili öncesindeki son ders haftasında devam etti. Oyuncu ve yönetmen Stéphan Ramirez, dansçı ve oyuncu Yacine Perret ile birlikte; “Sahne Maceracıları” sınıflarına katılan 9A ve 9F öğrencileri ve “Kalp Sınıfı”na katılan 9C öğrencileriyle çalıştı.

9A ve 9F öğrencileri yine yazma macerasına devam ettiler ve tiyatro oyununun “inşasına” her bir grup kendi toteminin temasıyla, yani Fantastik Hayvan ve Aile Figürü temalarıyla katıldı.

Öykünün çerçevesi biraz daralır. Hikâyede genç kahramanların adı Aylin ve Arnaud’dur. Aylin en iyi arkadaşına saldıranın kim olduğunu araştırmak, Arnaud ise üvey annesiyle çatışmalara son vermek için aileleriyle yaşadıkları evlerini terk ederler.

Başta öğrenciler tarafından totemlerini oluştururken konulan temel ilkeler çerçevesinde kalmak suretiyle, proje ilerledikçe öykü de şekillenir. Öğrencilerin Stéphan’ın yönetiminde gerçekleştirdikleri yazma çalışması karakterleri geliştirmeyi, karmaşıklaştırmayı ve belirginleştirmeyi sağlar.

Bu yeni oturumda Fantastik Hayvan’ın iki olası yüzünü keşfetme çalışması yapıldı: İyi varlık gizemli bir kedi ( rüya mı? Sihirli bir varlık mı? Yoksa Arnaud’nun hayal ürünü mü?) ve bir de kötü varlık (Canavar, öyküdeki sapık, yıkıcı ve gerçek bir karakter)

Yacine, Ocak ayı oturumuna bütün bu araştırma aşamaları boyunca eşlik etti. Kalp sınıfı – gelecekteki oyuncular – Haziran ayında sahnede oynanması planlanan oyuna hazırlanmaya devam etmek üzere çok sayıda oyun ve tiyatro alıştırmaları ile provalar yaptı.

Bu güzel ortak projenin devamı Nisan ayında gerçekleşecek.