NDS’de İkinci Code Cup Yarışması

8 Haziran 2018 tarihinde, NDS, lisenin matematik öğretmeni ve Bilgisayar Teknolojileri Eğitimi koordinatörü Elisée Reclus’nün düzenlediği İkinci Code Cup Yarışması’na ev sahipliği yaptı. 7’si İzmir’deki Tevfik Fikret Lisesi’nden olmak üzere NDS dışındaki okullarla birlikte 70 öğrenci yarışmaya katıldı.

Öğleden sonra, Galatasaray Üniversitesi Robotik Bölümü Müdürü Doç. Dr. Teoman Naskali tarafından tasarım ve 3 boyutlu baskı atölyesi düzenlendi.

Galatasaray Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Keziban Orman, Dr. Inaya Lahoud ve Damien Berthet ile Pierre Loti Lisesi öğretmeni Luc Degand’dan oluşan Jüri, tüm projeleri Fransızca sunumlarındaki nitelik, bütünlük, fayda ve yeterlilik gibi ölçütler ışığında değerlendirdi. Bu yarışma vesilesiyle, bireysel veya grup halinde hazırlanmış 35’e yakın proje, jüriye sunuldu.

Galatasaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Alexis Michel, bu eğitim-öğretim yılında düzenlenen yeni teknolojiler eğtim sertifikalarının ve Code Cup madalyalarının verildiği ödül törenini katılımıyla onurlandırdı.

Konuşması sırasında, Rektör Yardımcısı Alexis Michel, bu yarışma vesilesiyle Galatasaray Üniversitesi ile yapılan ortak çalışmayı hatırlatarak NDS’nin modern dünyaya olan uyumuna vurgu yaptı. Değer katan ve yararlı bu formasyon, dijital dünyada doğmuş yeni neslin yetkinliğini artırmakta ve diğer alanlara da uygulanması açısından yeni fikirlere ilham kaynağı olmaktadır. Üniversite eğitimlerine yurt dışında devam eden öğrencileri de dikkate almak adına, bu sertifika programının hem Türkiye’de hem de Fransa’da tanınması önem taşıyor.

Madalyalar :

Altın Code Cup – 3 boyutlu çizilmiş ve basılmış cryptex projesi için, 500 TL’lik hediye bir çekle birlikte NDS 9A’dan Elif A.’ya verildi.

Gümüş Code Cup - « Malarya Yolculuğu » (eğitici video oyunu) projesi için, 300 TL’lik hediye bir çekle birlikte Tevfik Fikret Lisesi’nden Defne D.’ye verildi.

Bronz Code Cup – Toprağın nemlendirilmesine yönelik projesi için, 200 TL’lik hediye bir çekle birlikte NDS 9F’ten Midhat K.’ya verildi.

Tüm katılımcıları içtenlikle kutluyoruz !