NDS’de Frankofon Liseliler Edebiyat Ödülü Son Hazırlık Toplantısı

Frankofon Liseliler 2018 Edebiyat Ödülü son hazırlık toplantılarından biri, 1 Mart tarihinde NDS’de gerçekleşti.

Toplantı sırasında, bu projenin son aşamasını oluşturacak 19 ve 20 Mart günlerinin ne şekilde gelişeceği tartışıldı. İstanbul’daki Fransız Enstitüsünde Pazartesi öğleden sonra gerçekleşecek ulusal münazaranın düzenlenme şekli hakkında öğrencilere ek açıklamalar yapıldı.

Bu vesileyle NDS’yi temsil edecek Elif Türkoğlu ve ona eşlik edecek arkadaşlarıyla birlikte, katılımcıların sahne üzerindeki düzeni, moderatörlerin rolü, münazaranın gelişim şekli ve oy verme yöntemleri ele alındı.

Münazaranın etik ilkeleri hatırlatıldı. Böylelikle izleyicileri oluşturan öğrenciler açısından en önemli kuralın arkadaşlık kriterlerini bir kenara bırakarak eserini en iyi şekilde savunan öğrenciye oy vermek olduğu anımsatıldı.

Bu iki gün öncesinde, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, birbiriyle yarışan iki kitap yazarlarından birini ağırlama sevincini yaşıyor. 16 Mart tarihinde, Elise Fontenaille liseye gelecek ve Edebiyat Ödülü’ne katılan yirmi üç öğrenciyle buluşacak. 2018 yılındaki bu ödüle kayıtlı pek çok NDS öğrencisinin favori kitabı Banksy et moi’nın (Banksy ve Ben) yazarı ile güzel bir toplantı olacak.