NDS’de Frankofon Liselerin Tiyatro Öğretmenleri İçin “Maskeli Oyun” Üzerine Eğitim

6 Aralık Cuma- 8 Aralık Pazar tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’deki çift dilli Frankofon Liselerin tiyatro öğretmenleri, NDS’de “Maskeli Oyun” teması üzerine yirmi saatlik bir staj yaptılar.

Bu hafta sonu vesilesiyle Türkiye’de Fransızca konuşulan okullar her yıl, lise düzeyinde Frankofon bir tiyatro grubunu çalıştıran öğretmenleri desteklemek amacıyla toplandı. Çok istekli dokuz katılımcıdan oluşan grup, İstanbul’dan Saint-Joseph, Sainte-Pulchérie, Galatasaray, MEF, Notre-Dame de Sion; Ankara’dan Charles de Gaulle ve İzmir’den Tevfik Fikret gibi okullardan gelen öğretmenleri bir araya getirdi.

İstanbul’daki üniversiteler ve profesyonel tiyatro okullarında rejisörlük ve eğitmenlik yapan komedyen oyuncu Mine Çerçi, her yıl kış başında gelen festival ekibinin güçlendirilmesi için düzenlenen bu üç günlük atölye çalışmasını büyük bir başarıyla gerçekleştirdi. Tiyatro Festivali, Frankofon teatral bu dokunun canlandırılması ve İstanbul’daki okul tiyatrosunun yaratımı için somut ve yenilikçi araçlar sunuyor.

Bu çalışma kollektif yaratıcılık ortaya koyan oyuncu grubundan, nötr maske atölyelerinden, mimodinamikten, yarım maskelerden, hareket analizinden ve sahnelemeden oluşuyordu.
Sonuç olarak yetenekli bir eğitmen tarafından hazırlanmış, eğlenceli ve yaratıcı bir ortamda gerçekleşen çok verimli bir bilgilenme ve paylaşma çalışması ortaya çıktı.