NDS’de Ferrante Ferranti’nin “Güneşin İzleri” adlı fotoğraf sergisinin açılışı

Ünlü fotoğrafçı Ferrante Ferranti’nin “Güneşin İzleri” adlı gezgin fotoğraf sergisi, Bahçeşehir Neslin Değişen Sesi Kampüsünde düzenlenen sunumdan sonra şimdi NDS’nin büyük salonunda ağırlanmaktadır. Serginin açılışı, 16 Şubat 2017’de “Duyuların Haritacılığı” sergisinin hemen ardından yapıldı.

Sanatçının Haziran 2016’da çekilmiş kırk kadar fotoğrafı, İstanbul’daki beş Fransız Lisesinin mimari mirasını çok farklı ve çok iyi değerlendiren bir bakışla keşfetmemizi sağlıyor.

Okul Müdürü Yann de Lansalut, açılış konuşmasında konuklara bu sunum fikrinin Saint Michel Lisesi Müdürü Jean-Michel Ducrot’dan geldiğini ve bu fotoğrafların Saint-Joseph, Sainte-Pulchérie, Saint-Benoît, Saint-Michel ve Notre-Dame de Sion Fransız Liselerinin ortak bir mirası olmakla birlikte, her bir lisenin kendine özgü ayrıntılarını da vurguladığını belirtti.

Yann de Lansalut “Bu resimler, bir geçmişin, kız ve erkek öğrenci kuşaklarının geçtiği mekânların bugünkü tasviridir. Bugün çağdaşlığa yönelmiş olan kurumlarımız, kökleriyle gurur duymaktadır. ’Güzel olan’, ruhu şekillendirir ve doğrudan kalbe gider, her türlü pedagojinin ve eğitimin temel unsurunu oluşturur.” diye de ekledi.

Sardunyalı bir anne ile Sicilyalı bir babanın çocuğu olarak Cezayir’de doğan gezgin fotoğrafçı Ferrante Ferranti, dünyayı dolaşarak gezegenimizin dört bir köşesinde sürdürdüğü serüveninde hayatın mekânlarını, ayrıntılarını ve anlarını yakalamaktadır. Resimlerinin tamamı doğal güzelliği tüm şekilleriyle ön plana çıkartmaktadır.

Sergi, 03 Mart 2017 Cuma gününe kadar (Pazar günleri hariç) her gün saat 15:00 ile 18:00 arası açık olup gösteri ya da konser olduğu günlerde daha geç kapanacaktır.