NDS’de « Dün ve Bugün Paris » Sergisi Açılışı

21 Ekim 2017 Cumartesi günü, Notre Dame de Sion Lisesi Galerisi, Sipa Press iş birliğiyle gerçekleştirilen « Dün ve Bugün Paris » fotoğraf sergisinin açılışı vesilesiyle sanatseverlerle buluştu.

Bu sergi, SIPA PRESS Ajansı’nın en büyük fotoğrafçıları gözüyle, en heyecan verici veya en çekici özelliklerini sunduğu anlarda Paris’in farklı boyutlarını yakalama olanağı vermektedir. Sergi, « kalbimizdeki Paris »’in, hepimizin sevdiği, gözlerimizi ışıldatan ve hayallere daldıran, ünlü pek çok şahsiyetin yücelttiği Paris’in en benzer, en tanıdık ve en canlı resmini sunmaktadır.

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu himayesinde yürütülen bu kültürel etkinlik, ziyaretçileri 1940’lardan bugüne Fransız başkentinde tarihi bir gezinti yapmaya davet ediyor.

Ziyaretçileri karşıladıktan sonra, Lise Müdürü Yann de Lansalut ve Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi, Victor Hugo, Sacha Guitry, Charles de Gaulle, Oscar Wilde, Charles Trenet gibi yazar, sanatçı ve devlet adamlarından, şehre olan sevgilerini yansıtan alıntıları dinleyicilerle paylaştılar.

Ardından Elisée Reclus tarafından geliştirilen akıllı telefon uygulamasına değindiler. Bu uygulama, İstanbul’daki ortaokul ve lise öğrencilerine ve ziyaretçilere fotoğrafların ayrıntısına inme, Paris’i başka gözlerle ziyaret etme ve ardından Parisli yazarların edebî eserlerinden alıntıları okuma, Paris’in şarkılarını dinleme ve ziyareti bir küçük sınavla noktalandırma olanağı sunmaktadır.

Yöneticiler, sergi boyunca gerçekleşecek farklı gösterileri de duyurdular. Serginin üç komiseri, dokümantalist Birute Verbiejute, plastik sanatlar öğretmeni Walid Zekri ve Sipa Press temsilcisi Ferit Düzyol’a ve bu etkinliğin gerçekleşmesine katkıda bulunan lise kadrosuna gösterdikleri iş birliği için teşekkür ettiler.

Yöneticiler, Paris’in havadan görünen bir haritasını sergi vesilesiyle hediye eden Toulouse’daki Uzay Araştırmaları Ulusal Merkezi Fotoğraf Kütüphanesine; 2018’de serginin Ankara, İzmir ve Bursa’da tanıtımı için Fransız Kültür Merkezi ile birlikte maddi destek sağlayan Kültür Danışmanı Sayın Eric Soulier’ye de teşekkürlerini sundular.

O gece Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter’i temsilen söz alan Fransız Kültür Merkezi Müdürü Matthieu Bardiaux, 20. yüzyıldan günümüze ışık şehir olarak nitelendirdiği Paris’in NDS’deki sergiye de yansıyan kültürel, sanatsal, mimari ve toplumsal tarihini hatırlattı.

Fransız müdür Cocteau’nun bir sözünü de hatırlattı : “Paris’te herkes aktör olmak ister; kimse izleyici olmak istemez”. 1969’dan itibaren ajansın kurulmasıyla Paris’in kapılarını kendisine açtığı Sipa Press’in kurucusu istisnai şahsiyet Gökşin Sipahioğlu’nun da bu sözü kendisine mal ettiğine vurgu yaptı.

Gecenin son konuşmacısı Galatasaray Lisesi mezunu Ferit Düzyol, bu serginin gerçekleşmesine katkıda bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi ve NDS lise galerisinin açılışı vesilesiyle 2008 yılında Gökşin Sipahioğlu ile birlikte düzenlenen « Mayıs 1968 : Fotoğraflarla Tarih » sergisine de atıfta bulundu.

Sergi 23 Ekim-21 Aralık 2017 tarihleri arasında, Pazar günleri hariç, 11.00-18.00 saatleri arasında (gösteri veya konser akşamları 19.30’a kadar) halka açık olacaktır.

Fotoğraflar NDS ve telif hakkı ile korunan fotoğraflar Selçuk Bülent/Sipa Press