NDS’de Başarılı Bir Yuvarlak Masa Toplantısı: « Paris’te Bir Sultan, İstanbul’da Bir İmparatoriçe: İmparatorluk Politikaları ve Uluslararası Bağlam, 1867-1869 »

22 Şubat Cumartesi günü, NDS Gösteri Salonu, Fransız Enstitüsü ve İsis Yayınları iş birliği ile düzenlenen « Paris’te Bir Sultan, İstanbul’da Bir İmparatoriçe: İmparatorluk Politikaları ve Uluslararası Bağlam, 1867-1869 » başlıklı yuvarlak masa toplantısına ev sahipliği yaptı. Katılımın yüksek olduğu toplantıya ilgi büyüktü.

Yuvarlak masa toplantısı, On Dokuzuncu Yüzyıl Avrupa ve Fransa tarihi uzmanı Eric Anceau’nun moderatörlüğünde gerçekleşti. Toplantının konuşmacıları arasında, lisenin galerisinde 14 Mart’a kadar ziyaretçilere açık kalacak « Paris’te Bir Sultan, İstanbul’da Bir İmparatoriçe, 1867-1869 » sergisi küratörleri Aylin Koçunyan ve Sinan Kuneralp ile Fondation Napoléon’dan Yves Bruley ve Fransa ve Orta Doğu tarihçisi Philippe Mansel yer aldı.

24. nesil Osmanlı şehzadesi Osman Selahattin Osmanoğlu (baba tarafından Osmanlı padişahı V. Murad’ın torununun oğlu Ali Vâsıb Osmanoğlu’nun oğlu; anne tarafından ise Osmanlı padişahı V. Mehmet’in torunu Emine Mukbile Sultan’ın oğlu) ile Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter bu etkinliği katılımlarıyla onurlandırdılar. Ayrıca toplantıya Türkiye’deki Fransız Enstitüsü genel müdürü Jean-Jacques Victor ile sırasıyla aynı enstitünün İstanbul ve Ankara müdürleri Christian Schnell ve Sébastien de Courtois ile Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr A. Emre Öktem katıldılar.

Aylin Koçunyan’ın Sultan Abdülaziz’in Avrupa seyahatinin iç politika üzerindeki sonuçları konusundaki sunumunun ardından, Sinan Kuneralp, İkinci İmparatorluk’un Doğu politikasını Osmanlı gözüyle değerlendirdi.

Yuvarlak masa toplantısını ikinci bölümünde yabancı konuşmacılar yer aldılar. Yves Bruley « III. Napolyon ve Osmanlı İmparatorluğu: Osmanlı-Fransız İlişkilerinin Doruk Noktası mı? » başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Philippe Mansel ise mizahi bir dille İmparatoriçe Eugénie’nin seyahatini uluslararası konjonktür bağlamında değerlendirdi.

Dinleyicilerin konuşmacılara sunumlarının ardından yönelttikleri sorularla gelişen fikir alışverişi yuvarlak masa toplantısının bitiminden sonra da devam etti.