NDS’de Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne Seçilen İlk Kadın Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. İvet Bahar ile Söyleşi

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk kadın Türk bilim insanı 1975 NDS mezunu Prof. Dr. İvet Bahar, 27 Mayıs Çarşamba günü deneyimleri, akademik parkuru ve bilimsel çalışmaları hakkında konuştuğu söyleşimizde öğrenci, öğretmen ve velilerimizle buluştu.

Dünyanın en seçkin bilim kurumlarından, 190’ı Nobel ödüllü, toplam 2 bin 900 üyesi bulunan Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin 157 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk kadını «üye» olarak seçildi. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilgisayar Destekli Sistem Biyolojisi Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. İvet Bahar, ilaç tasarımları üzerine çalışıyor. Şimdilerde Covid-19’a çare olacak bir ilaç geliştirme projesinde de yer alan Prof. Bahar, 2016 yılında da ABD Başkanı Obama’nın davetlisi olarak Beyaz Saray’da bir konuşma yapmıştı.

Prof. Dr. İvet Bahar, veli ve öğrencilerimizle buluştuğu söyleşisinde kariyerindeki başarıda disiplin ve istikrarın üzerinde dururken, zamanı iyi değerlendirmenin, sabırlı ve ısrarlı olmanın, vazgeçmemenin, hayal kurmanın, hedefler belirlemenin öneminin altını çizdi. «Kimsenin moralinizi bozmasına izin vermeyin» derken özgüvenin önemini vurgulayarak, öğrencilerimize kendilerini tanımalarının ve kendilerine uygun seçimler yapmanın öneminden bahsetti ve kariyer seçimiyle ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

Prof. Bahar üniversite hayatından sonra geçtiği farklı uzmanlık alanlarının kendisinde yaptığı birikimlerden bahsederken, doğru zamanda doğru yerde olmanın ve her öğrencinin kendi başarılı olacağı alanı keşfetmek için çabalamasının öneminden bahsetti. Aile hayatı, dostlukları, ve hobilerinin başarısındaki önemli payından bahsederken, başarı için hiçbir şeyi geride bırakmak gerekmediğini, hayatta en önemli unsurlardan birinin denge olduğunu vurguladı. Prof. Dr. İvet Bahar’a değerli paylaşımları ve keyifli söyleşisi için teşekkür ediyoruz.