NDS’de 2019 Frankofoni Spor Turnuvası’nın İlk Günü

29 Mart Cuma Günü, 2019 Frankofoni Spor Turnuvası; Saint-Benoît, Saint-Joseph, Saint-Michel ve Sainte-Pulchérie Fransız Liseleri ile Galatasaray Lisesinden sporcuların katılımıyla NDS’de başladı.

Açılış ve bayrak törenlerinin ardından, şenlikler; Saint-Michel, Saint-Joseph, Saint-Benoît ve Notre-Dame de Sion Liselerinden dansçıların katıldıkları ve NDS’nin Gösteri Salonu’nda gerçekleşen dans festivaliyle başladı. Notre-Dame de Sion Lisesi dansçıları farklı gösterileri, özellikle Karadeniz yöresinden geleneksel danslarıyla büyük beğeni topladılar.


Ardından spor salonlarında farklı kurumları temsil eden kız basketbol, kız futsal ve karma voleybol takımlarının maçları yer aldı.

Türkiye Federasyonu’nun onayladığı yarışlar çerçevesinde, Medyatek satranç oyuncularına ev sahipliği yaptı.

Su topu maçlarından sonra, bu yıl ilk kez gerçekleştirilen dayanıklılık ve çabukluk içeren parkur yarışmaları ile yine NDS’de bir ilk olan havuzda su altı satranç karşılaşmaları düzenlendi. Havuzda satranç için kullanılan tüm parçaları Eğitim Teknolojileri Koordinatörü Elisée Reclus üç boyutlu yazıcı ile gerçekleştirdi.