NDS’de 2018 Dönemi « Bizden Bize » Eğitim Formasyonu

18 Ocak tarihinde, NDS’nin TICE (Bilgi ve Eğitim için İletişim Teknolojileri) koordinatörü Elisée Reclus, lisede kullanılan yeni teknoloji ve destekleyici ders materyalleriyle ilgili olarak « Bizden Bize » eğitim seminerinin bu yıl dördüncüsünü düzenledi.

Lise müdürü Yann de Lansalut’nün açılış konuşmasından sonra, Fransızca öğretmeni Marc Sutra, Paris haritasıyla ilgili projesini sundu. Sevinç Özden’in hazırlık öğrencileri için Fransızca şart kipine yönelik olarak hazırladığı video gösterimini Marc Sutra’nın sunumunu izledi. Ardından Birute Verbiejute, eletronik kitap okuyucularının Medyatek’e geldiğini hatırlattı.

Eğitim boyunca, Sevi Özışık, Elisée Reclus, Yeşim Özçubukçu, Aliş Sarıoğlu et Ece Sutra tarafından farklı atölye çalışmaları düzenlendi.

Bu yıl, eğitim semineri öğretmenler için olduğu kadar öğrenciler için de değişik temalar etrafında şekillendi: proje geliştirme, derslerde web 2.0 araçlarının kullanım alanları (padlet, popplet, thinklink, v.b.), educaPlay üzerindeki alıştırmalar, ortak sınavlar ve Galatasaray Üniversitesine girişe yönelik deneme sınavları için çoktan seçmeli soru kağıtlarının otomatik kontrolü, 360º kamera, video yaratma, Socrative, la class Dojo gibi oyunlar, cuma günleri öğrencilere ders çalıştırmaya dair metotlar, takım kurma, Escape oyunu...

Bunların yanı sıra, lisenin gösteri salonunda, tiyatroda bedensel dilin kendini ifadesine yönelik bazı alıştırmalar gerçekleştirildi. Bu çalışmalar, NDS’nin tiyatro etkinliklerinden sorumlu öğretmenler Hélène Köroğlu ve Pauline Rives tarafından yürütüldü.