NDS’de 18. Uluslararası İstanbul Frankofon Liseler Tiyatro Festivali

18. Uluslararası İstanbul Frankofon Liseler Tiyatro Festivali, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Gençlik Haftası döneminde 17-19 Mayıs 2019 tarihleri arasında adına yaraşır şekilde NDS’de gerçekleşti. Orkestra Kulübü’nün bahçede verdiği küçük konserin ardından, festivalin resmî açılışı, İstanbul’daki Fransız Enstitüsü nezdinde Fransızca için Kooperasyon Ataşesi Virginie Villechange’ın katılımıyla Notre-Dame de Sion Lisesi Müdürü Yann de Lansalut ile Festival ve Fransızca Tiyatro Kulübü Sorumlusu olarak görev yapan Hélène Köroğlu tarafından gerçekleştirildi.

Bu yıl; Fransa, Tunus ve Slovakya’dan gelen gelen yirmi kişilik yeni gruplarla birlikte katılımcı sayısının dikkate değer şekilde artması üzerine, elli gönüllü öğrenci ile onlara destek veren otuza yakın yetişkinden oluşan organizasyon ekibi, büyük bir süratle işe koyuldu.

İlk akşamdan itibaren, yerel ve profesyonel grup «Bandage», rock melodilerine start verdi. Topluluk, danslar eşliğinde genç festival katılımcılarını coşturdu.

Ertesi gün, sıra festivalde mevcut bulunan topluluklar arasında en iyi aşçı ikilisini ödüllendirmeye yönelik büyük uluslararası yarışma Master Sandwich’in ilk etkinliğine geldi. Kazanan taraf Saint-Joseph Lisesinden bir grup oldu. Hediye olarak sunulan bir kutu lokuma, lisenin bahçesinde gerçekleşen bu mutfak ve tiyatro deneyiminden arda kalan hoş anılar eşlik etti. Etkinlik, gençlerin birbirleriyle tanışması ve Fransızca paylaşımda bulunmasına hoş bir vesile oldu.

Jüri üyesi olan sanatçılar arasında Staff Ekibi animatörü Necmi Köroğlu, Mamma Topluluğu üyeleri Anne Knosp ve Raphaël Bocobza yer alıyordu. Ayrıca Mamma Topluluğu, ikinci günün akşamında, bize çok profesyonel bir piyes sundu ve öğretmenlere yönelik olarak aşk teması etrafında şekillenen tiyatro araştırmaları konusunda bir formasyon verdi.

NDS’li gönüllü arkadaşlarına destek vermek için Saint-Michel Lisesinden gelen yirmi kişilik öğrenci grubu kimileri için küçük bir radyo kimileri için de festivalin bugüne dek yapılmamış altın kitabını gerçekleştirdiler.

Festivalin geri kalan bölümü, başarıyla gerçekleşen atölye çalışmaları, piyesler ve atölye sunumlarından oluştu. Tüm gençler, bu buluşma ve tiyatro etkinliklerine duydukları coşkuyu dile getirdiler. Bu da bizi hem sevindirdi hem de önümüzdeki yıla yönelik yapılacak çalışmalar için cesaretlendirdi.

Sizleri her açıdan donanımlı ve kapsamlı olan festivalin internet sitesinde gezinmeye davet ediyoruz. Buradan internet ortamındaki radyo yayınlarını dinleyebilir; piyesler hakkındaki makaleleri okuyup gençlerin sahne üzerindeki ve kulisteki fotoğraflarını beğeniyle izleyebilirsiniz.

Muhteşem bir festival yaratmak için çaba harcayan ekibimizdeki öğretmenlere, organizasyon konusunda değerli desteklerini esirgemeyen diğer lise öğretmenlerine, ev sahibi, gazeteci, fotoğrafçı rollerini en iy şekilde yerine getiren gönüllü öğrencilere ve son olarak da cuma günü öğleden sonra festivalin açılış konserinde hoş bir karşılama gerçekleştiren NDS Orkestra Kulübü müzisyenlerine teşekkürlerimizi sunarız.

Güncenin internet ortamındaki linki: www.nds.k12.tr/festistanbul