NDS’de 17. İstanbul Frankofon Liseliler Tiyatro Festivali

18-20 Mayıs 2018 tarihleri arasında, 17. Tiyatro Festivali, şanına yaraşır şekilde, huzurlu ve keyifli bir ortamda gerçekleşti.

Festivalin en önemli özelliği, uluslararası ikinci bir açılış olmasıydı. Evry’deki Notre-Dame de Sion Lisesi tiyatro grubu ile temas, önemli bir başarıya imza attı. Grup üyeleri, Fransa’ya döner dönmez gelecek yıl tekrar festivale katılacaklarından bahsediyorlardı.

Faaliyetlerin gelişim şekli - atölyeler, oyunlar, akşam yemeği konseri, barbekü ve iyi bir ruh hali - iki yıl önce yerini Hélène Köroğlu’na bırakan Fabienne Altınok’un çalışmalarının ivme kazandığına işaret ediyor.

Festivalin web sitesindeki elektronik gazete, zengin ve iyi yazılmış makalelerin yanı sıra bu yoğun 3 günün hikâyesini aktaran çok sayıda fotoğraf ve video sayesinde okuyucuları büyüledi.

Bu yılki festivalde, öğretmenler de takma adı Paul Bouchard olan profesyonel palyaço Philippe Rousseaux ile staj yapma imkanı buldular. Rousseaux « Yapacak Hiçbir Şey Yok » adlı tek kişilik oyunuyla festivalde sahne aldı.

Festival boyunca öğrenciler, hevesli ve dinamik bir ruh hali sergilediler. Diğer tiyatro gruplarının oyunlarından, atölye yöneticilerinin eğitimlerinden ve Türkiye’deki diğer şehir ve yabancı ülkelerden gelen diğer genç Frankofonlarla olan temaslarından faydalandılar.

Festivalin kapanış törenine hazırlık olarak, İstanbul Notre-Dame de Sion tiyatro grubu, doğaçlama son bir gösteriyle katılımcıları büyüledi. Davetli tiyatro gruplarındaki arkadaşlarını onurlandırmak istediklerinden, skeçlerinde mizah ve heyecan bir arada hissediliyordu. Okul yönetimi ve animatörler, öğretmenlerinin yardımı olmaksızın bu küçük kapanış oyununu rekor bir zamanda hazırlamayı başaran NDS öğrencileriyle gurur duydular. Gençler gerçekten iyi iş çıkardılar!

Katılımcıları karşılayan gönüllü öğrencilere, gazetecilik ve fotoğrafçılık görevi üstlenenlere ve son olarak da ilk akşamki animasyon etkinlikleri için Orkestra Kulübü müzisyenlerine içtenlikle teşekkür ediyoruz.

İnternet üzerindeki gazete linki: www.nds.k12.tr/festistanbul