NDS Türkiye’deki İkinci Frankofon Liseliler Edebiyat Ödülü’ne Katılıyor

12 Ekim 2017 tarihinde, onuncu sınıfta okuyan 25 gönüllü öğrenci, Medyatek sorumlusu Marion Bresson ile oditoryumda bir araya geldi. Marion, Türkiye’deki İkinci Frankofon Liseliler Edebiyat Ödülü’nün katılım koşulları ve takvimi konusunda kendilerini bilgilendirdi.

On bir Frankofon ve Fransız lisesi bu edebiyat etkinliğine katılıyor. İstanbul ve Ankara’daki Fransız liseleri ise lojistik ve iletişim konusunda destek sağlıyor.

İlkinde olduğu gibi bu yarışma da iki aşamadan oluşuyor. İlk aşamada, katılımcıların Ocak ortasına kadar gençlere yönelik dört Fransızca romanı okumaları gerekiyor. Bu dönem boyunca, okumaları konusunda bilgi alışverişinde bulunmak üzere katılımcılar düzenli aralıklarla Marion Bresson ve meslektaşı Birute Verbiejute ile bir araya gelecekler. Okumalar bittiğinde, katılımcılar tercih ettikleri kitap için oy kullanacaklar.

İkinci aşama ise aşağıdaki süreçten oluşuyor:
 19 Mart 2018’de bir öğrenci NDS’yi İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenecek tartışmada temsil edecek. Kitaplarını en iyi şekilde savunan iki öğrenci bu tartışmanın galipleri olacaklar.
 En ciddi ve düzenli okuyucular arasından seçilecek on öğrenci:
- İstanbul Fransız Kültür Merkezi’ndeki ulusal tartışmaya katılacaklar.
- 19-20 Mart tarihleri arasında bir gece Şile’deki bir otelde konaklayacaklar ve aralarından bazıları Ankara ve İstanbul’dan gelen diğer liseli katılımcılarla bir araya gelecekler.
- 20 Mart tarihinde ise birbiriyle yarışan kitap yazarlarından bir veya ikisiyle bir araya gelecekler.
 20 Mart tarihinde saat 17:00’de ödül töreni için Fransız Sarayı’na gidecekler.

Okumalarında yardımcı olmak amacıyla Marion Bresson romanlarda geçen sözcüklerle ilgili Medyatek sorumlularının hazırladıkları küçük bir sözlüğü öğrencilere dağıttı. Ayrıca yapıtlar üzerindeki düşüncelerini geliştirmeleri amacıyla kitaplardaki kişi, konu ve özellikle ilginç bölümlerle ilgili not almaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

Bütün katılımcılara ödüle katılım sertifikası verilecektir. Yarışmanın iki galibi, 2018 yazı boyunca iki hafta Fransa’da konaklama hakkı kazanacak. Ödül kazanan kitap ise Türkçeye tercüme edilecek.