NDS, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 92. yıl dönümünü kutladı

NDS öğretmen ve öğrencileri Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 92. yıl dönümünü kutlamak üzere lisenin Gösteri Salonu’nda buluştu.

Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi’nin giriş konuşmasından ve Okul Öğrenci Birliği’ne (C.E.S.) seçilen seviye delegelerini ilan etmesinden sonra, bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı söylendi.

Ardından Okul Müdürü Yann de Lansalut kısaca Cumhuriyet’in temellerine ve ilkelerine değindi ve sözü günün uyandırdığı duyguları ifade etmek üzere Felsefe öğretmeni Aliş Sağıroğlu’na bıraktı.

Bu anma töreninin programını ise 10F’den Mey Bahar ile 10E’den Kaan Bengisu birlikte sundular.

10F’den Cenk Akiz, piyanoda Fazıl Say’ın bestesi « Kumru »’yu çaldıktan sonra, 10D’den arkadaşı Alkım Azmioğlu ile birlikte, Cumhuriyet’in kültür, bilim ve spor alanındaki önemli şahsiyetlerinden söz eden bir sunum yaptılar.

Ardından Cenk tekrar piyanoya oturarak Alkım’ın söylediği « Sev kardeşim » şarkısına eşlik etti. Sonrasında ise bu iki öğrenci, yerlerini Atatürk ve Gençlik üzerine konuşacak olan 10F’den Doğa Almaç’a bıraktılar.

Hepsi de 10F öğrencisi olan Deniz Yardımcı, Alara Aşkınoğlu, Ece Özbal ve Yeliz İncesular, « Mandole et l’Espérance » adlı şiiri okudular; ardından da 10F’den Berke Kasar ile 9E’den Naz Baykal « Yiğidim Aslanım Burda Yatıyor » adlı şarkıyı söylediler.

10D öğrencileri Laura Pembecioğlu, Dora Özal, Eren Yılmaz, Alkım Azmioğlu, 10A öğrencisi Ali Şarp Mestçioğlu ve 10F’den Egemen İşçan da sahneye çıkarak Nazım Hikmet’in « Kuva-yı Milliye Destanı »’ndan alınan « Arhaveli İsmail » adlı bölümü okudular.

Tören10B’den Reydan Özkan’ın bale gösterisi ile sona erdi.

Programın sonunda Suzan Sevgi bisiklet, koşu bandı ve kürek çekme dallarında yapılan yarışmalarda en çok puan alan Hazırlık öğrenci gruplarını sahneye çağırdı. Bu vesileyle toplanan puanlar, eğitim yılı başlangıcında Tarabya’da düzenlenen Oryantasyon yarışmasında elde edilen puanlara eklendi. Bu öğrencilerin her birine birer madalya verildi.

Ardından bu anma gününün programına katkıda bulunan tüm öğrencilerden törenin sonunda bir kez daha koro halinde « Sev kardeşim » şarkısını söylemelerini istedi ve hem onlara, hem de öğretmenleri Hanife Taşdelen, Gülhüma Savaş, Ulya Tabaklar ve Özlem Yaman’a teşekkür etti.