NDS Tarih ve Sanat Kulübü’nün Sakıp Sabancı Müzesi Ziyareti

22 Kasım 2017 Çarşamba günü, Tarih ve Sanat Kulübü, Sakıp Sabancı Müzesi’nde Ai Weiwei’nin çalışmalarından geniş bir seçkinin sunulduğu «Porselene Dair» temalı sergiyi gezdi.

Sergi, ziyaretçilere, gelenekselle modernin buluşmasına, bir sanatçının yaşam öyküsü ile içinde doğup büyüdüğü toplum ve devletle ilişkisine ve bunların eserine nasıl yansıdığına iyi bir örnek sunuyor. Müze ziyareti, kulübün bir sanat eseri nasıl incelenir sorusuna yanıt verirken, biçimsel ve bağlamsal çözümleme tekniklerinin kavranmasına da olanak sağladı.

Sanatı sadece estetik bir uygulama değil, yeni sorular ortaya atmak için bir fırsat olarak algılayan Ai Weiwei’nin çalışmaları, sanatçının dünya sorunları karşısında sorumluluk almasının, ahlaki bir seçim olduğunu öğrencilere fark ettirmiştir.

Sergi, göçmenlik, ekosistemdeki sorunlar, soyu tükenen hayvanlar, tüketim kültürü, birey-toplum-devlet üçgeninde özgürlük ve kimlik, haklar bağlamında yaşanan gerilimler, ender bulunan ve çatışma yaratan petrol, inci gibi ürünlerin değerlerinin tartışmaya açılması, savaşlar vb. konuların, porselen aracılığıyla nasıl sanata dönüştüğünü göstermesi açısından da anlam taşımaktaydı.