NDS Sürdürülebilir Yaşam Kulübü 2017-2018 yılı permakültür çalışmalarına Bolu-Seben Alpagut köyunde başladı

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ve Saint Michel Fransız Lisesi Sürdürülebilir Yaşam Kulübü öğrencileri, öğretmenleri ile birlikte permakültür çalışmaları için, 6-8 Ekim 2017 tarihlerde Alpagut köyündeydi.

Haziran ayında yüksek yataklara diktikleri domates, soğan, biber, fasulye vb ürünleri ayrı ayrı sepetlere topladıktan sonra ürünlerin fazla olgunlaşmış olanlarını tohumluk, yeşil olanları turşuluk olarak ayırdılar. Yatakların etrafına dikilen kadife çiçeklerinin de tohumlarını alan öğrenciler daha sonra toprağı havalandırarak malç ile örttüler.

Permakültürde toprak sürülmüyor, sadece boşta olan topraklar çatallanarak biraz havalandırılıyor. Toprağı sürmek, toprağın içindeki yararlı canlılara ve besin maddelerine zarar verdiği ve ayrıca erozyonu artırdığı tercih edilmiyor.

Öğrencilerimiz yoğun çalışmanın ardından topladıkları domateslerden salata yaptılar ve köy halkının ikramları ile birlikte öğle yemeğini yediler. Domateslerin yapraklarından bitki ilacı da yapan öğrenciler elma bahçesinde Seben’in leziz elmalarını topladılar. Pekmez yapımını öğrendiler. Son olarak panayır alanında alışveriş yapan öğrencilerimiz doğaya saygı duyma, kendi gıdamızı yetiştirme, tohumlarınızı koruma, yerel ekonomiyi destekleme, köylümüzle işbirliği yapma adına güzel anılarla Alpagut’tan ayrıldılar.

PERMAKÜLTÜR EKLGİ:

1.Domates tohumunun alınması: Domatesler tam olgunlaşmış olmalı. Ortadan ikiye bölünen tohumlar kaşık yardımıyla etli kısmından ayrılır. Gazete, kurutma kâğıdı ya da kâğıt havlu üzerine serilir veya elekten geçirilir. Etli kısımdan ayrılan tohumlar serilerek kurumaya bırakılır.

2.Doğal böcek ilacı yapımı: Domates, patates gibi ürünlerin yaprakları oldukça yüksek miktarda zehri içinde barındırmaktadır. Bu yapraklardaki zehir alkoloid zehridir. Domates yapraklarını 5 litre suya ekleyin ve ağzını sıkıca kapatın. Birkaç gün bekleyen bu karışımı bez yardımı ile süzün. Hazırlayıp süzdüğünüz doğal ilacı isterseniz sulama kabı ile isterseniz de ölçekle dökebilirsiniz. Tek dikkat edilmesi gereken yer bitkinin her yerine bu ilacın dökülmesidir. Sonrasında böcekler bitkiden oldukça uzak duracaklardır.