NDS Sürdürülebilir Yaşam/Çevre Kulübü Likya Yolu Temiz Kalsın Çevre Yürüyüşü’nün ikincisini gerçekleştirdi

NDS Fransız Lisesi Sürdürülebilir Yaşam/Çevre kulübü olarak 2017-2018 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz Likya Yolu Temiz Kalsın Çevre yürüyüşünün bu yıl ikincisini düzenledik. Bu seneki etkinliğe Saint-Michel Fransız Lisesi Sürdürülebilir Yaşam/Çevre kulübü öğretmen ve öğrencileri de katıldı.

İlk gün öğrencilerimiz Ali Yonca Döğerli İlköğretim okulunda kendi yazdığı doğa konulu çevre masallarını okudular ve küçük kardeşlerine hayal kahramanları ile doğa sevgisini aşılamaya çalıştılar. Okul bahçesinde her bir öğrencinin etrafında halka şeklinde oturan minik öğrenciler zevkle masalları dinlediler. Sonra hep birlikte okul duvarını boyayan öğrenciler daha sonra okul bahçesine zeytin fidanı diktiler. NDS ve Saint-Michel Liselerinin okullarında düzenledikleri kitap kampanyası sonucu toplanan kitaplardan ile Ali Yonca Döğerli İlköğretim okulunda okuma odası oluşturulacak.

Ertesi gün Türkiye Dağcılık Federasyonu rehberleri eşliğinde Fethiye-Darboğaz boyunca yaklaşık 6 km yürüyen öğretmen ve öğrenciler çevreye atılan atıkları topladılar. Meyve çekirdeklerini ve yaptıkları tohum toplarını doğaya bırakarak daha temiz çevre için ele ele verdiler.

Öğrenci izlenimi :

"İlk gün geçen sene de gitmiş olduğumuz Döğer Ali Hilmi Yonca Döğerli Ortaokulu’na gittik. Orada öğrencilerin bizim için hazırlamış oldukları törene katıldık, okulumuz Sürdürülebilir Yaşam/Çevre kulübü öğrencilerinin yazmış olduğu “Çevre Masalları”nı öğrencilere okuduk, okulun duvarlarını boyadık, zeytin fidanları diktik.
İkinci gün Likya Yolu’nda doğada olmanın keyfini çıkararak yürüdük. Yürürken çevreyi korumak ve sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla yol boyunca atıkları topladık, hazırlamış olduğumuz tohum toplarını ve meyve çekirdeklerini çevreye attık.
Son günümüzde ise bazı antik kentleri gezdik, Likya’nın tarihi hakkında bilgiler aldık. Daha sonra Ölüdeniz’de pırıl pırıl denize girerek gezimizi tamamladık.
Gezi boyunca çok keyifli vakit geçirirken aynı zamanda çevre bilincimiz de arttı.
Çevreyi koruma amacıyla gerçekleştirdiğimiz aktivitelerde yer alarak doğaya katkıda bulunmak beni çok mutlu ediyor."

Lara M.,10B