NDS Öğrencileri İlhan Berk’in İzinde

Okulumuz 9. sınıf öğrencileri, 10-14 Aralık haftasında YKY Kültür-Sanat bünyesinde Taksim’de düzenlenen Şiir Her Yerdedir “İlhan Berk 100 yaşında” adlı sergiyi gezdiler.

Şiir ünitesi kapsamında şairin yaşamını, şiire getirdiği yenilikleri, şiirin diğer sanat dallarıyla ilişkisini kavratmak amacıyla planlanan gezi esnasında öğrencilerimiz verilen yönergeler doğrultusunda grup çalışmaları yaptılar. Öğrencilerimiz, Omurga adıyla sembolleştirilen yirmi beş şiir kitabının ilk baskılarını, Yörünge adıyla Bodrum’dan getirilen ve şairin dünyaya açılan penceresi olarak nitelendirilen kitaplığını görme şansı elde ettiler. Berk’in 1950 yılından bu yana tuttuğu defterleri ve günlükleri yanında desenlerini ve formlandırma çalışmalarını yakından inceleyen öğrencilerimiz “şiir-yazı-resim” üçgeninde Berk’in yaşam evrenini deneyimlediler.

“Şiir Her Yerdedir” sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından İlhan Berk adına gerçekleştirilmiştir.

Şairin yirmi beş kitabının bulunduğu sergi “Kabuk”, “Yörünge”, “Harfler”, “Omurga”, “Evren” ve “Ben İlhan Berk’in Defteriyim” olmak üzere altı farklı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerde şiir ve kitaplarından öte olarak İlhan Berk’in çizim ve desenleri bulunmaktadır. Bu çizimler “dağınık” ve soyut, kullanıldığında renklerin şiirin içerdiği duyguları temsil ettiği çalışmalardır. Devamlı olarak resmedilen kadın figürleri sembolik değer taşımaktadır. “Ben İlhan Berk’in Defteriyim” bölümünde ise şairin el yazısıyla tuttuğu notların yer aldığı ve düşüncelerini filtrelemeden önce şiirlerinin eskizini yaptığı günlükler ve kişisel eşyaları bulunmaktadır. İlhan Berk’in çalışmalarındaki felsefeyi kapsamayı başaran bu sergi, şairin 100. yaş gününü anlamlandırmaktadır."

Ece C. & Yalın K., 9G