NDS Öğrencileri İçin Paul Gulda İle Müzik Atölyesi

NDS 14 Şubat 2020 günü Paul Gulda ile Beethoven üzerine bir atölye düzenledi. Çoğu müzikle ve atölyeyle ilgilenen 9. sınıflardan yirmi beş öğrenci, okulumuzun müzik öğretmeni Ajda Ahu Giray’ın bu amaçla oluşturduğu gruba katıldılar.

Düzenli olarak masterclasslar düzenleyen Paul Gulda, atölyeye Bach, Mozart, Haydn gibi Beethoven’dan önce gelen besteciler hakkında konuşarak başladı. Özellikle müzikal devrimini yapmadan önce gittikçe artan işitme engeline rağmen yeni bir çığır açan Beethoven bu müzisyenlerden esinlenmişti.

Paul Gulda o zamanın Viyanası’nı klasik müziğin başkenti olarak nitelendirdi. Burası aynı zamanda müzisyenin doğduğu ve yaşadığı şehirdir. Sonra konuşmasını, öncelikle Mozart’ın birçok eserinden esinlenlenerek yaptığı ilk çalışmasından bir alıntıyı çalarak Beethoven’ın müziğine odakladı. Daha sonra Beethoven’ın müziğin kodlarını değiştirerek kendi özgün müziğini ve eserlerini yarattığını belirtti. Bunların içinde en çok tanınan bestesi Elise’e Mektup’tur.

Sanatçı ayrıca yukarıda belirtilen eser üzerinde durarak her müzisyenin bir partisyonu, özellikle ritim bakımından nasıl farklı yorumlayabileceğini de gösterdi.