NDS Kurucularına Saygı Ödülleri Töreni | 2020

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, bu yıl ilk kez 12. sınıf öğrencilerinin aday gösterildiği NDS Kurucularına Saygı Ödülleri adıyla onur ödülleri tahsis etti. Ödüllerin sahiplerini bulduğu tören, 16 Ocak 2020 tarihinde, 11. ve 12. sınıflar öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Etik değerler veya akademik branşlar üzerine ve okulun kurucusu on bir rahibe anısına düzenlenen bu ödüller, öğrencileri okulun tarihine, liseye damgasını vuran şahsiyetlerin önemine, NDS’nin temel değerlerine karşı duyarlılaştırmayı ve bunların devamlılığını sağlamayı amaçlıyor.

Bu ödüller, hem kazanan hem de aday öğrencilerde insani değerler ile bilim, sanat ve kültür alanında ilerleme azmini geliştirmeyi hedefliyor.

Bu amaçla, NDS’nin matematik öğretmeni Lin Özyünüm’ün başkanlığını yaptığı Onur Kurulu ile birlikte, her kategoride ödüle layık görülecek öğrencileri seçecek on beş kişiden oluşan bir jüri kuruldu.

L2’den iki öğrenci İlker ve Zeynep tarafından sunulan tören, Lise Müdürü Yann de Lansalut, Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi, kurucu temsilcisi Soeur Monique, liseden mezun ve kurum eğitiminde en uzun deneyime sahip matematik öğretmeni Lida Golba ve Onur Kurulu 2. Başkanı ve 12. sınıf öğrencisi Lal’in konuşmalarıyla başladı.

Ardından sıra ödüllerin takdimine geldi. İlkin etik değerlere verilen ödüllerle başlayarak, L4’ten on bir öğrenci, sırayla söz alarak adayları ve ödül sahiplerini açıkladılar.

Soeur Emmanuelle onuruna Yardımseverlik Ödülü, Lise Müdürü Yann de Lansalut ve Lida Golba tarafından L4 sınıflarından GEYİK grubunu temsil eden bir grup öğrenciye verildi.

Mère Elvira onuruna Azim Ödülü, Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi ve NDS’liler Derneği Başkanı Lale Murtezaoğlu tarafından 12C’den Buse’ye verildi.

İlk müzik arasında, Soeur Agnès onuruna Sanat Ödülü’ne aday iki öğrenci, kemanda Ada ve bateride Doruk, piyanoda Ulaş ve gitarda Can eşliğinde, bir müzik dinletisi sundular.

12 A’dan Helinnaz, Coğrafya ve İngilizce öğretmenlerinin elinden Mère Solangia onuruna verilen Doğaya Saygı ve Çevreyi Koruma Ödülü’nü aldı.

12D’den Elvin, Soeur Anne Véronique onuruna verilen İnovasyon Ödülü’nü aldı.

12A’dan Lal, L2 ve Hazırlık sınıfları rehber öğretmenleri ile L2’den sorumlu müdür yardımcısının elinden Soeur Myriane onuruna verilen Özerklik Ödülü’ne layık görüldü.

İkinci müzik arasında, piyanoda Aylin’in eşlik ettiği Ceylan ve Deren dinleyicilere bir şarkı seslendirdiler.

Soeur Sophie onuruna verilen Nezaket Ödülü’ne layık görülen 12F’den Ela Defne, ödülünü Onur Komitesi’nden sorumlu öğretmeninin elinden aldı.

Ardından ikinci kategorideki branş ödüllerinin dağıtımına geçildi.

12C’den Tuna, Mère Marie-Berthe onuruna verilen Fen Bilimleri Ödülü’ne layık görüldü. Öğrenci ödülünü iki kimya öğretmeninin elinden aldı.

Geçen kasım ayında kaybettiğimiz Soeur Isabelle onuruna verilen Fransızca Ödülü’ne 12F’den Nareg layık görüldü. Öğrenci ödülünü 12. ve 9. sınıflardan sorumlu müdür yardımcıları ile L4 sınıflarından sorumlu rehber öğretmenin elinden aldı.

Oya, Berin Süeda, Zeynep Beren ve Lal, törenin son arasında bir dans gösterisi sundular.

12E’den Aylin, Soeur Monique onuruna verilen Spor Ödülü’ne layık görüldü. Öğrenci ödülünü, beden eğitimi ve İngilizce öğretmenleri eşliğinde Soeur Monique’in elinden aldı.

12A ‘dan Ada, Soeur Agnès onuruna verilen Sanat Ödülü’ne layık görüldü. Öğrenci ödülünü biyoloji ve sanat öğretmenlerinin elinden aldı.

Son olarak da Mère Fidélia onuruna verilen Edebiyat Ödülü’ne 12B’den Elif Yasemin layık görüldü. Öğrenci ödülünü iki Türk Edebiyatı öğretmeninin elinden aldı.

NDS Kurucularına Saygı Töreni, okulumuz tarihinde ilk kez düzenlenmekle birlikte Onur Kurulu’nun büyük çaba ve özeni, öğrencilerle öğretmenlerin ilgisi, destek ve heyecanı bu çalışmanın NDS’nin klasikleri arasına gireceğinin göstergesi gibiydi.