NDS Hazırlık Sınıflarından 49 Öğrencinin Şirince Matematik Köyü’nde Konaklamaları

12-14 Ocak 2018 tarihleri arasında, Müdür Yardımcısı Yeşim Özçubukçu ve öğretmenleri Dilek Mavi Tabur, Derya Solak, Roni Kandiyoti ve İpek Kaspi eşliğinde 49 NDS hazırlık sınıfı öğrencisi, Şirince’deki Nesin Matematik Köyü’nde konakladılar.

Uçakla İzmir’e vardıktan sonra, konaklama mekânlarına doğru yola koyulmadan önce, öğrenci grubu, Konak’ı ziyaret etmek üzere şehir merkezi ve deniz kenarında gezinti yaptı. Ali Nesin’in verdiği matematik dersleri, öğleden sonra başladı.

Ertesi gün, sabah verilen derslerden sonra, öğrenciler, Selçuk, kent müzesi, Efes ve civarını keşfe çıktılar. Dönüşte herkes Şirince’yi de ziyaret etme ve bazı alışverişler yapma fırsatı da buldu.

Üçüncü ve son gün boyunca, derslerin son oturumundan sonra, öğrenci kafilesi İzmir’de Doğal Yaşam Parkı’nı ziyaret etti ve ardından İstanbul’a dönmek üzere, havaalanının yolunu tuttu.

İşte Matematik Köyü katılımcılarından bazılarının izlenimleri:

« Matematik Köyü, varlığından haberdar olduğum andan beri gitmek istedğim bir yerdi. Oraya gittiğimde, bu isteğimin ne kadar yerinde olduğunu fark ettim. Okulda öğrendiklerimizden farkla, orada yeni bir matematik yaklaşımı gördük. Matematiği sevdiğim halde orada matematiğe olan sevgim ve merakım arttı. Üç gün içerisinde çok verimli ve çok eğlenceli vakit geçirdiğimizi düşünüyorum. İyi ki böyle bir gezi yapılmış. Yazın tekrar gideceğime eminim. »
Hayat K., Haz. B

« Bence Şirince gezisi oldukça faydalı ve eğlenceli bir geziydi. Bence köyde işlediğimiz matematik, normal derste öğrendiğimizden çok daha farklı olduğu için ufkumuzu oldukça genişletti. Aynı odayı birden fazla kişiyle paylaşmak da bence güzel bir deneyimdi. »
Lara T., Haz. B

« Şirince’yi sevdim çünkü başka insanlarla tanıştım. Matematik dersleri zordu ama dersi Ali Nesin’le işlemek oldukça eğlenceliydi. Yeni şeyler öğrendim. Güzel tarihi yerler gördüm. »
Berra Y., Haz. D

« Gezi boyunca çok yürüdük. Bu kısmı yorucuydu. Matematik dersimiz vardı. Gezi eğlenceliydi »
Deniz B., Haz. B

« Matematiği sevmem ama bu geziye katılmak iyi bir fikirdi. Tabii ki de bazen odalarla alakalı problemlerimiz oldu ama yeni arkadaşlıklar kurmak ve İzmir’i gezilerle tanımak muhteşemdi. Sınıfta öğrendiklerimizle insanlara hava da atıyorum, bu da bir artı. Eğer şansım olursa tekrar gitmek isterim. »
Ekin S., Haz. B