NDS Fransızca Tiyatro Kulübü’nün Temsili « A la renverse » (Sırtüstü)

NDS Fransızca Tiyatro Kulübü, 18. Frankofon Liseler Uluslararası Tiyatro Festivali’nin açılış gecesi vesilesiyle, sınıf arkadaşları, öğretmenleri ve velileri huzurunda A la renverse (Sırtüstü) adlı tiyatro oyununu izleyicilere takdim etti.

Evry NDS Lisesi’nden festivale katılmış üç öğrencinin izlenimlerini sizlerle paylaşıyoruz:

« Bu piyesin metni, Hélène Köröğlu tarafından önerilip hedeflenen yoruma uyarlanması için oyuncular tarafından değiştirildi. Kendilerinin de belirttiği üzere, oyuncular Emir, Nareg, Aren, Ada ve Tilda, hazırlık çalışmaları için, ocak-nisan ayları arasında haftada üç saat ve bazen de hafta sonları toplandılar.

Mizah dolu bu piyes, aslında hüzünlü bir hikâyeyi anlatıyordu; ancak oyuncular beden dili üzerine kurulu bir yorumla tiyatro türlerini sentezleyebildikleri için bizi güldürmeyi başardılar. Bazı sahneler (mesela Gabriel’in yani Emir’in izleyicilere çiçek buketini fırlattığı sahne) doğaçlama gerçekleşti.

Oyuncular, iki rolü beş kişi arasında paylaştırdılar. İki kız oyuncu Sardine rolünü; üç erkek oyuncu ise Gabriel rolünü üstlendiler. Piyes, kostüm ve dekorlarıyla çok özgün bir nitelik taşıyordu. Her iki alandaki sadelik, oyunculara çok şey katan mizansenden hiçbir şey eksiltmemişti. Bu gösterinin pek çok görseli vardı. Bunlardan biri, Sardine’in kendini kötü hissetmesine rağmen her zaman doğduğu şehre ve hayatının aşkı hâline dönüşen çocukluk arkadaşına bağlılığını aktarıyordu.

Pek çok gelişmeyle dolu bu piyes, sevinç ve üzüntü gibi pek çok duygulanımı ayna anda yaşamamıza vesile oldu. »

Sothievy, Albane ve Ethan, Evry NDS Lisesi