NDS Fransızca MUN Kulübü Öğrencileri İstanbul Saint-Joseph Lisesindeki MFINUE Konferansı’na Katıldılar

Ayrımcılık temasını tartışmak üzere altı NDS öğrencisi 16, 17 ve 18 Kasım 2018 tarihlerinde, tüm dünyadan yüzlerce Frankofon liselinin bir araya geldiği İstanbul Saint-Joseph Lisesi tarafından düzenlenen MFİNUE 2018 Konferansı’nda Litvanyalı ve Etiyopyalı delegasyonları temsil ettiler.

Tören Süreyya Operası’nda gerçekleşti. Tören süresince Fransız diplomat, danışman, eğitimci ve akranlarından oluşan bir meclis önünde her ülke büyükelçisi, genel siyasete dair bir konuşma gerçekleştiren bir öğrenci tarafından temsil edildi.

İkinci gün öğrencilerimiz İnsan Hakları, Sağlık, Hukuk, Çevre Komiteleri ile Özel Komite bünyesinde kararlar kaleme aldılar. Ardından bu kararları tartıştılar, üzerlerinde bazı değişiklikler yaparak bunlar oylamaya sundular. Son gün oylamadan geçen kararlar yeniden tartışıldı ve her komitenin başkanı tarafından savunuldu. Konferans, kararların son kez oylanmasıyla bitti.

Birleşmiş Milletler’in işleyişi, diplomatik dil ve uluslararası ilişkileri keşfetmek ve yeni Frankofon arkadaşlar edinmek açısından öğrenciler çok zenginleştirici bir deneyim yaşadılar.