NDS Fransız Lisesi Sürdürülebilir Yaşam/Çevre Kulübü ve Doğasever Öğrencileri ’’Likya Yolu Temiz Kalsın Projesi’’ ile tarihi Likya Yolu’nu Yürüdüler...

NDS Fransız Lisesi öğrencileri 20-24 Nisan tarihlerinde Likya Yolu doğa kirliliğine vurgu yapmak ve çevre bilincini arttırarak farkındalık yaratmak amacıyla Fethiye-Kayaköy ve Ölüdeniz- Faralya yolunu 2 gün boyunca yürüdüler.

Yürürken yol boyunca çöpleri gönüllü olarak toplayan öğrenciler, aynı zamanda hazırladıkları tohum topları ve meyve çekirdeklerini çevreye atarak yeşillendirmeyi hedeflediler. Bu yürüyüş boyunca öğretmen ve öğrencilerimize Türkiye Dağcılık Federasyonu Yürüyüş Kurulu Üyesi ve Dağcılık Antrenörü Sayın Naim Sür rehberlik etti.

Toplanan çöpler Fethiye Belediyesi tarafından belirlenen noktalardan toplandı.

Likya, Anadolu’nun tarihi ve doğal zenginlikleri yönünden en ilginç bölgelerinden biridir. Eski Devirlerde «Işık Ülkesi» olarak bilinen bölgede antik kentler, doğa ile adeta iç içe bulunmaktadır.

Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan Likya yolu, Teke yarımadasındaki patika yollarının bir kısmının işaretlenerek haritalanmasıyla oluşturulmuş doğa ve yürüyüş rotasıdır. 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır.

Dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir.

Tarih, dağ ve deniz üçlüsünün tamamını yaşayıp harika manzaralar eşliğinde yürüyen NDS’li öğrenciler bu faaliyeti başarılı bir şekilde bitirerek yerel ve ulusal basının dikkatini çektiler.

Seydikemer Döğer Ali Hilmi Yavuz Ortaokulu’nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı küçük kardeşleri ile birlikte kutlayan öğrencilerimiz, köyde belirtilen alanda zeytin fidanı diktiler. Daha sonra Fethiye Belediyesi tarafından hazırlanan sertifikalar öğrencilerimize törenle verildi.

Yaptıkları bu gönüllülük çalışmasıyla NDS’li öğrenciler sürdürülebilir gelecek için önemli bir adım attılar.

Amaç bundan sonraki adımları birlikte atacak gönüllü okul ve öğrencilere önayak olabilmek.…

Alttaki linki tıklayarak yerel gazetede çıkan yayını okuyabilirsiniz :

http://www.gercekfethiye.com/L/TR/mid/396/hcid/27/hid/12146/Likya_Yolu_Piril_Piril_Oldu.htm