français | Türkçe

giriş

NDS Edebiyat Ödülü 2017

1 → 31 Mayıs 2017

Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve NDS Mezunlar Derneği tarafından düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü, yönetmeliği gereğince, dönüşümlü olarak bir yıl Türkçe yazan bir Türk yazarın eserine; bir sonraki yıl ise Fransızca yazan ve eseri Türkçeye çevrilmiş Türk veya yabancı bir yazarın eserine verilmektedir.

2017 NDS Edebiyat Ödülü’nü Bahar Aslan “Moskova Defteri” (Can Yayınları) adlı eseriyle kazandı.

Mimar olarak çalıştığı Bakü’de uzun yıllar yaşamış olan Aslan, “Moskova Defteri” ndeki birbirinden güzel öyküleri Rusya’da gözlemlediği Türk yerleşimlerinden yola çıkarak kaleme almış. Çalışma koşullarının sertliği, yabancı bir ülkede çekilen yoksulluk ve insanın peşini bırakmayan memleket… Bahar Aslan, öykülerde anlattığı kişilerin iç dünyalarını çok başarılı ve sade bir Türkçeyle aktarıyor. Ressam Atilla İlkyaz’ın çizimleri de yazarın dilindeki şiirselliği görsel kılıyor.

BAHAR ASLAN, 1975 yılında İskenderun’da doğdu. ODTÜ Mimarlık Bölümü mezunu. “Derin Uyku” adlı ilk öykü kitabı 2003’te yayımlandı. 1993-1999 yılları arasında İzlek dergisinin kurucuları arasında yer aldı.Melisa Kesmez ise “Bazen Bahar” (Sel Yayınları) adlı eseriyle 2017 NDS Mansiyon Ödülü’nü kazandı

Melisa Kesmez çok sevilen ve kısa sürede başarıya ulaşan “Atları Bağlayın, Geceyi Burada Geçireceğiz” in ardından “Bazen Bahar” ile yeniden okur karşısında. Arzuları, korkuları, sevinçleri, kırgınlıkları, umutları; yazları, kışları ve baharlarıyla bir çocuk, bir kadın, bir kuşak, Kesmez’in üslubunu korurken derinleşen incelikli anlatısıyla sesine kavuşuyor. 

Eylül 1980’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesinde Sosyoloji okudu. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları ve söyleşileri yayımlandı.recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail