NDS’de Fransızca Güzel Konuşma Yarışması

Okulumuz 11A ve 11B sınıflarının katıldığı Fransızca Güzel Konuşma Yarışması’nın ilk elemeleri 7 Nisan’da, yarı finali ise 12 Mayıs’ta gösteri salonunda düzenlendi. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi öğretmenlerinden Tuna SAIKALI, Asım Aliş SAĞIROĞLU, Charles DELORT, Hélène KÖROĞLU, Mireille SADÈGE ve Utzima BENZI’nin oluşturduğu jüri üyeleri, öğrencilerin Fransızca retorik yeteneklerini değerlendirdi.

1. Oturum:
30 gönüllü öğrencinin katıldığı yarışmada, konuşmacılar ilgi alanlarına giren güncel bir konu ile ilgili hazırladıkları metinleri jüri ve dinleyicilere sundu. Topluluk önünde ve sahnede konuşma heyecanı yaşayan öğrencilerimiz seçtikleri konularda Fransızca argümanlar geliştirerek büyük bir özgüven örneği sergilediler.

2. Oturum - Yarı Final:
Jüri ve dinleyicilerin oylamalarıyla ön elemeyi geçen 12 öğrenci, münazara şeklinde düzenlenen yarı finalde karşı tarafın argümanını çürütmeye çalışarak gruplar halinde yarıştılar.

Zorluk seviyesini bir aşama daha yükseltmek amacıyla, yarı finalin münazara konuları kura ile belirlenmiş olup yarışmacılara argümanlarını hazırlamak üzere bir hafta zaman tanındı. Jüri, yarışmacı grupların performanslarını değerlendirirken içerik ve sunum biçimlerini çeşitli kriterler doğrultusunda puanlamayı sağlayan bir tablo kullandı.

Tüm katılımcılara teşekkür ediyor, finalde görüşmek üzere!