NDS 10. Sınıf Öğrencilerinin Paris Yolculuğu

NDS 10 A sınıfından 19 öğrencimiz, 1-7 Nisan 2018 tarihleri arasında, öğretmenleri Nil Hamamcıoğlu ve Yeşim Özçubukçu eşliğinde, Paris’e bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Uçağın Paris’e inmesiyle birlikte, 1 Nisan Pazar günü gezi, lisenin eski resim öğretmeni Walid Zekri ile hoş bir buluşmayla başladı.

İlk gün, öğleden sonraki ziyaretler listesinde, Molière, Pierre Hermé ve Fransız tarihi ile tanışmak için Grévin Müzesi yer alıyordu. Müzenin keşfini yazar Maupassant’ın «La Nuit» (Gece) hikâyesinin izi sürülerek Champs Elysées üzerinde bir gece gezintisi izledi. Öğrencilere cadde adının mitolojik kökenleri hızlıca hatırlatıldı ve sonrasında Arc de Triomphe ziyaret edildi.

Ertesi gün, yani 2 Nisan Pazartesi, bir önceki günün değerlendirmesini yaptıktan sonra, öğrenciler, Walid Zekri eşliğinde, yine Maupassant’ın izine düştüler. Eserlerindeki ilgili parçaları okuyarak, yazarın geçtiği yerleri keşfe çıktılar. Gezinti süresince, resim öğretmeni binaların tarihi ve mimarisi hakkında birçok ayrıntılı bilgi verdi ve grubu Notre-Dame Katedrali önünde bulunan Fransa’daki yolların sıfır noktasına götürdü. Katedral ziyaretinden sonra, tüm öğrenci grubu Latin Mahallesi ve Saint-Michel Çeşmesi’ne doğru yol aldı. Öğrenciler, geçerken farklı anıtların pek çok krokisini çıkardılar.

Akşam saatleri, Sacré-Cœur Bazilikası ve özellikle Tertre Meydanı ile ün salmış Monmartre Mahallesi’nin ziyaretine ayrılmıştı.

3 Nisan Salı günü, yine Walid Zekri eşiliğinde geçti. Demiryolu görevlilerinin Fransa genelinde düzenledikleri grevin ilk günü olması sebebiyle, öğrenciler «kara bir Salı» geçirdiler.

Öğrenci grubu, ilk önce Garnier Operası’nı keşfetti ve «Garnier Operası Kulislerinde» başlıklı sözlü anlama metni eşliğinde bu mekânı ziyaret etti. Ardından grup yine «La Nuit» hikâyesindeki ilgili kısımları okuyarak Bastille Meydanı ve Temmuz Dikili Taşı’na doğru yöneldi. Öğrenciler öğle olduğunda, yarım saat kadar ilk kez Saint-Martin Meslek Lisesi’nin 1. sınıf öğrencileriyle buluştular. Bu buluşmaya bir zamanlar NDS’de öğretmenlik yapmış olan Elisabeth Thibaut eşlik etti. Ardından öğrenciler, Orsay Müzesi’ni ziyaret ederek Renoir’ın ve empresyonistlerin tablolarını incelediler. Müzenin broşüründe yer alan tabloları mekânda bulmaya çalıştılar. Ayrıca Garnier Operası, Opera Mahallesi ve Orsay Garı’nın maketlerini hayranlıkla seyrettiler.

Akşam, Maupassant’ın hikâyesinde tasvir edilen yerlere sadık kalarak, öğrenciler «Paris by night» tur otobüsüne binerek şehri keşfe çıktılar.

Çarşamba sabahı, program bilime ayrılmıştı. Palais de la Découverte’te öğrenciler küçük gruplara ayrılarak çalışmalar gerçekleştirdiler. Müzede astronomi, jeobilim, bilgisayar ve matematik alanlarındaki sergilerden kendi ilgileri doğrultusunda en az ikisini seçerek gezdiler. Pasteur Sergisi ve Gökevinde geçirilen 45 dakikalık oturum sayesinde ise, gezegenleri keşfetme ve yaşlı Dünya’mızın farklı hareketlerini takip etme fırsatı buldular. Bu etkinliklere katılım zorunluydu ve bu zorunluluk öğrencilerimiz için bir mutluluğa dönüştü. Öğleden sonra geç vakitte, öğrenci kafilesi hem meşhur Galeries Lafayette’in tarihî binasını, mağazanın 7. katındaki terastan görüş açılarındaki Paris çatılarını keşfetme hem de alışveriş yapma fırsatı buldu.

Eyfel Kulesi ziyareti ve Seine Nehri üzerinde gemiyle gerçekleştirilen gezinti öncesinde, akşam yemeği mağazanın Japon lokantasında yenildi.

5 Nisan Perşembe günü istikamet Cité des Sciences oldu. Burada öğrenciler günün büyük bir kısmını farklı sergileri gezerek ve küçük gruplar hâlinde etkinliklere katılarak geçirdiler. Filmlerin özel etkileri, beynin keşfi, ışık oyunları, enerji, ulaşım ve insanlar, ana temalardı.

Grevler nedeniyle Sorbonne ziyaretinin iptal edilmesi, öğrenciler tarafından üzüntüyle karşılandı. Ancak liseliler, kendilerine Sorbonne ve Paris’teki öğrenci yaşamı hakkında çok faydalı bilgiler veren eski öğrencilerimizden Çınar Demirkol ile buluşabildiler. Akşam ise, Mogador Tiyatrosu’nda «Grease» adlı müzikal komediyi seyrettiler. Çok hoşlarına giden bu müzikal dinletisi sayesinde öğrencilerimiz seyahat öncesinde öğrendikleri tiyatroya dair tüm sözcükleri hatırlama olanağı buldular.

6 Nisan Cuma günü kafilenin istikameti Saint-Martin Meslek Lisesi oldu. Genç gezginlerimiz burada kendilerine slayt ve videolar eşliğinde hem Türkiye ve İstanbul’u hem de NDS’yi tanıtma olanağı sunan Elisabeth Thibaut’nun öğrencileriyle kolektif bir çalışma gerçekleştirdiler. Öğrencilerimiz işlenen temalar hakkında quiz hazırladılar ve galip gelen Fransız öğrencileri İstanbul’dan getirdikleri tişörtlerle ödüllendirdiler. NDS’li arkadaşları, tüm Fransız öğrencilere ayrıca lokum ve şam fıstığı paketleri hediye ettiler. Bu gün boyunca öğrencilerimiz yeni arkadaşlarıyla öğle ve akşam yemeklerinde zaman geçirme ve onlara bu vesileyle geleneksel Türk dansları hakkında ön bilgiler verme olanağı buldular.

Dönüşte yani 7 Nisan Cumartesi günü, Walid Zekri eşliğindeki grup Louvre Müzesini keşfe çıktı ve eğitim-öğretim yılının Fransızca dersi temalarından biri olan mitoloji seksiyonunu onun kılavuzluğunda sabah ziyaret etti. Bu vesileyle, öğrenciler, Nicolas Poussin’in «Paysage avec Orphée et Eurydice» (Orpheus ve Evridiki eşliğinde Manzara), Leonardo da Vinci’nin «Mona Lisa» ve Paolo Caliar’ın «Les Noces de Cana» (Kana’da Düğün) başlıklı tablolarını incelediler. Öğrencilerin içinde şaşkınlıkla Muhteşem Süleyman’ı keşfettikleri «Kana’da Düğün», Louvre’un en büyük tablosu olma özelliğini taşıyor.

Öğleden sonra öğrencilerimiz, özellikle bir reprodüksiyonunun da NDS’de bulunduğu «Semadirek Kanatlı Zaferi»ni görmek için müzenin heykel bölümünü gezdiler. Ayrıca yazar Mérimée’nin hikâyesine referansla şubat ayında «La Vénus d’Ille» olarak öğrendikleri «Vénus de Milo» heykelini de gördüler. Öğrenciler, Louvre’un piramidine açılan terasta, kendilerini en çok etkileyen heykelin resmini çizdiler.

Angelina’da sıcak bir çikolatanın tadına bakmadan Paris’ten ayrılmak mümkün olabilir mi? Öğrenci grubu, Tuileries Bahçeleri’nden geçerek Angelina’ya gitti.

Dolu dolu geçen bu son günün ardından, İstanbul’a dönüş için kafile yola koyuldu.

Bu yolculuk süresince, 10 A sınıfı öğrencileri, toplamda 72 km’lik bir yürüyüş gerçekleştirmiş ve Maupassant’ın bakış açısıyla turistik boyutun ötesinde Paris’i ziyaret etmiş olmaktan çok gurur duydular. Bu unutulmaz yolculuğun düzenlenmesi için kendilerince teşekkür etmek üzere, öğrenciler öğretmenlerini bir pastayla onurlandırmak istediler.

Bu yolculuğu fotoğraflarıyla zenginleştiren ve özellikle de ilginç bakış açısı ve güzel portreleriyle ona katkıda bulunan Ata K.’ye teşekkürlerimizi sunuyoruz.