Mezunlar Günü tüm coşkusuyla NDS’de kutlandı

NDS Mezunlar Günü, 18 Ocak 2020 tarihinde kutlandı. Görevli iki öğrenci, NDS Mezunlar Derneği Başkanı Lale Murtezaoğlu ile lisenin eski mezunu Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi, misafirleri sıcak bir karşılamayla ağırladılar.

Yıllar sonra okullarına gelen mezunlar, bir yandan sınıf arkadaşlarıyla özlem giderirken diğer yandan hem dernek üyeliği veya aidat ödemeleri için hem de Notre-Dame de Sion’u simgeleyen hatıra objelerini satın almak üzere farklı standlara yöneldiler. Ardından ziyaretçiler, eski NDS öğrencisi olan ve yazarlık mesleğini seçen Mine Kırıkkanat, İpek Anamur Genç ve Tuba Köseoğlu Okçu’nun kitaplarını imzaladıkları Galeri bölümüne geçtiler.

Fransız Konsolos Yardımcısı Vincent Corbeau ve eşi, kurucu temsilcisi Soeur Monique, eski Türk Müdür Başyardımcısı Gönül Orhonlu, emekli veya ve hâlâ çalışan öğretmenler Ayten Özlü, Şule İnanç, Esra Elbeyli, Lida Golba ve Ani Benglian, Okul Aile Birliği Başkanı Gamze Aksüt de günün davetlileri arasında yer aldılar.

Başöğretmen Atatürk ve aramızdan ayrılan öğretmenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan töreni, mezunlarımızından Beysül Aytaç sundu. Konuşmasının bitiminde, Lale Murtezaoğlu, kendi eliyle ödüllerini dağıtmadan önce Onur Ödülü’ne layık görülen dört ismin kısa biyografilerini takdim etti.

Ödül Sahipleri:

Emine Perviz Berkem Erdem (NDS 79)

İstanbul Üniversitesinde tamamladığı hukuk eğitiminin ardından, « çok uluslu şirket yönetimi » alanında yüksek lisans çalışması yaptı. 1985’ten bu yana Erdem Grubunun yönetim kurulu üyesi ve hukuki danışmanıdır. 1990-2017 yılları arasında Türk Hava Yollarının danışman avukatı olarak görev yapmıştır. Türk Soroptimist Kulüpleri Başkanı, 2015’te Uluslararası Soroptimistler Kongresi Başkanı ve Avrupa dışındaki Soroptimist Federasyonu Başkan Yardımcısı olarak atandı. Sektör dernekleri Başkan Yardımcısı ve UNESCO bünyesinde işleyen Sürdürülebilir Kalkınma ve Dünya Etiği Merkezinin kurucusudur. 2019 yılında Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER’e başkan seçilmiştir.

Özlem Yüzak Bursalı (NDS 82)

Boğaziçi Üniversitesinden işletme diploması aldıktan sonra, kariyerine 1994’te Cumhuriyet gazetesinin yabancı ve ekonomik aktüalite servisinde başlar. 2000-2005 yılları arasında, ekonomi servisinin müdürü olarak « Sürdürülebilir Yaşam » dergisinin yayınını üstlenir. Yirmi yıldan fazla bir süreden beri, « Bilgi Toplumuna Doğru » köşesinde ekonomik gelişmelerin toplum üzerindeki etkisini değerlendirmektedir. « Sciences et technologie pour tout le monde » adlı derginin yazı işleri müdürü olarak, insan hakları, kadın, çevre, sürdürülebilir kalkınma ve bilim toplumu konularında yazmaktadır. « Kıskaçtaki İnsan ve İsyan » adlı kitabın yazarı ve Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü Jüri üyesidir.

Prof. Dr. Şebnem Kuruoğlu Burnaz (NDS 86)

İstanbul Teknik Üniversitesinde İşletme Mühendisliği alanında eğitim gördükten sonra, Boğaziçi Üniversitesinde iktisat alanında doktorasını tamamladı. 2011 yılından beri profesör unvanıyla İstanbul Teknik Üniversitesinde görev yapmaktadır. Aynı üniversitede yönetim kurulu üyesidir ve kadın sorunlarına eğildiği Mühendislik ve Teknoloji Kadın Araştırma Merkezine bağlı olarak çalışmaktadır. 2012-2018 yılları arasında Sosyal Bilimler Enstitüsü Başkanı ve 2015 yılında Yenilik ve Girişimcilik Merkezi Müdürü olur. Varlık dergisi yazı işleri kurulu üyesidir. Ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok bilimsel tebliğ sunmuştur.

Yeşim Pınar Ursavaş Kitapçı (NDS 88)

Boğaziçi Üniversitesinden şirket yönetimi alanında diploma aldıktan sonra, Harvard Business School’da aynı konuda eğitimine devam eder. Mesleki kariyerine 1992 yılında Tofaş bünyesinde başlar. 1995’te Koç Grubunun ticaret ve pazarlama servisi müdür yardımcısı olur. 2010’da Fiat Koç’un finans ve krediler servisinin genel müdürü olarak atanır. 2013’te Koç Finans Şirketinin yönetim kuruluüyesi ve genel müdürü olur. Aynı zamanda, Finans Kuruluşları Derneği üyesidir. İki yıl arka arkaya Türkiye’deki en güçlü elli kadından biri seçilir.

İstanbul’daki Fransız Konsolos Yardımcısı Vincent Corbeau, Lise Müdürü Yann de Lansalut ve Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi’nin konuşmalarından sonra, 70 mezunları adına gerçekleştirilmiş ilk hatıra belgeseli izlendi. Ardından plaketlerin takdiminden önce, Ülker Türkmen kendisi ile mezun olmuş arkadaşları adına konuştu.

80 yılı mezunlarının hatıra fotoğraflarının gösteriminden sonra, Talin Papazyan Budak arkadaşları adına konuştu. Ardından bu dönemin anı diplomaları dağıtıldı.

Ardından 1995 yılı mezunlarının video gösterimini, Berfin Yümlü’nün arkadaşlarını temsilen yaptığı konuşma takip etti.

1995 dönemi plaket dağıtımından sonra, tören sona erdi.
Törenin ardından mezunlar büyük salonda bir araya gelerek fotoğraf çekildiler ve keyifli sohbetlerine devam ettiler.