L1 Öğrencileri için NDS’de Fransızca Sözlü Anlatım Atölyeleri

Mart sonunda, NDS; komedyen, yönetmen ve tiyatro uygulamaları eğitmeni Stéphan Ramirez’i tekrar ağırladı. L1 öğrencilerine yönelik bir dizi sözlü anlatım atölyesi düzenlemek üzere bu kez kendisine hikâyeci ve komedyen Murielle Revollon eşlik etti.

Bir haftadan fazla bir zaman süresince, her sınıftan ilgili öğrenciler, öğretmenleri tarafından önerilen üç hikâye arasından seçtikleri metin üzerinde çalışmak üzere yukarıda adı geçen animatörlerle iki kez bir araya geldiler.

Atölyeler başlamadan önce, sınıfta sunumlarını yapmak ve beğendiklerini seçmek için öğrenciler her hikâye için bir dosya düzenlediler. Bu dosya ile birlikte seçtikleri hikâye öykünün ilk onaylama aşamasını oluşturdu.

Öyküyü dayanak noktası olarak kullanan farklı atölyeler topluluk önünde söz alırken gerekli farklı teknikler konusunda bilgi vermeyi amaçlıyordu. Konsantrasyon, dinleyici kitlesi konusunda farkındalık ve sahne hâkimiyeti, sözlü ve fiziksel ifade, grup çalışması, öykülerin kapsadığı felsefi konularda tartışma, özgüven, kendini ve diğerlerini dinleme, karşılıklı saygı programın içeriğini oluşturuyordu.

Başarılı ve herkesin beğenisini kazanan bu çalışmanın kapanışında, iki sanatçı tüm 9. sınıf öğrencilerine güzel bir gösteri sundular.