français | Türkçe

giriş

Konser Camerata Saygun

9 Mart 2017, 19:30

| Konser , Klasik müzik , Herkese açık

Şef Naci Özgüç yönetimindeki Mimar Sinan Üniversitesi Camerata Saygun Oda Orkestrası, solistler Sibel Pensel, Ayla Uludere (flüt), Léo Pensel (piyano) ve Jaques Deleplancque (korno) ile birlikte İtalyan besteci Armando Ghidoni’nin ilk defa seslendirilecek olan iki konçertosunu sunuyor.

PROGRAM:

*** ARA ***

Armando Ghidoni, besteci:

İtalyan kökenli olup Fransa’yı vatan olarak benimseyen Armando GHIDONI, müziğinde İtalyan ve Fransız ruhunu birleştirmektedir. Bu eklektik bestecinin melodilerinde "bel canto”nun duyarlılık ve geleneği görülürken, armonik tarzı hem "Fransız izlenimciliğini", hem de eserlerine benzersiz ve çok kişisel bir nitelik kazandıran caz ritimlerini yansıtır. Nantes kentindeki Olivier Messiaen Müzik Okulunda onursal başkan olan Armando Ghidoni yoğun bir bestecilik faaliyetinde bulunmakta olup, oluşturduğu katalog ulusal ve uluslararası yarışmalarda düzenli olarak şart koşulan - oda müziği, ilahî müzik, tiyatro müziği ve dünya çapında oynanan bir opera olmak üzere - çok sayıda enstrümantal partisyonu bir araya getirir. Üflemeli çalgılar beşlisi için Baladuk-Konçertosu ile flüt ve arp (ya da piyano) için yazdığı Adagio, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Flüt Derneği Onur Mansiyonu’nu aldı. Saksafona adanmış olan 12. Avrupa Picardie Müziği Yarışması, "Armando Ghidoni Yarışması" adıyla kendisine ithaf edilmiştir; ayrıca Fransa’daki Lencloître Belediyesi Müzik Okulunun bir salonu bugün onun adını taşımaktadır. Armando Ghidoni’nin eserleri 1989’dan bu yana sadece Paris’teki “Éditions Alphonse Leduc’’ tarafından yayınlanmaktadır.

Armando Ghidoni’nin internet sitesindeki fotografları Romain Vaucher’ye aittir.

Sibel Pensel, flüt:

Sibel Pensel 20 Ekim 2016’da Paris’de «Société d’Encouragement au Progrès» kurumu tarafından Fransız flüt ekolünün dünya temsilcisi olarak ödüllendirildi. Bu kurum Nobel ödüllülerini, dünyaca ünlü bilim adamlarını ve sanatçıları ödüllendirmektedir.

Uluslararası kariyerini sürdüren Sibel Pensel Fransız flüt ekolünün temsilcisi olarak, Rusya, Çin, Kore, Japonya, Ekvator, Brezilya gibi ülkelerde ve Avrupa’da, solo ve oda müziği konserleri, master-class’lar vermekte ve Amerika’nın birçok üniversitesine davet edilmektedir. Paris, Lyon yüksek konservatuvarlarının sınavlarında ve uluslararası Çin, Japonya, Portekiz, Bulgaristan flüt yarışmalarında jüri üyesi olarak yer almaktadır.

Chant de Linos CD şirketi ile birçok CD kaydı olan Sibel Pensel, son olarak Orchestre d’Hulencourt ile De Zeegant, Kunc ve Honneger’in konçertolarının CD’ sini gerçekleştirmiştir.

Nice Devlet Konservatuvarı ve Üniversitesinde profesör olarak görev yapan Sibel Pensel, sınıfında çeşitli ülkelerden gelen genç ve yetenekli flütçüleri çalıştırmaktadır.

«A travers la flûte» derneğinin başkanı olan Pensel, konserler, master-class’lar, flüt festivalleri ve dünyaca ünlü «Concours International de Flûte de Maxence Larrieu » Yarışması’nı düzenlemektedir.

Fransa’nın en prestijli konservatuvarlarından « Conservatoire National Superieur de Musique de Lyon‘u » pekiyi dereceyle bitiren ve aynı konservatuvardan yüksek öğretmenlik diploması alarak mezun olan Sibel Pensel Maxence Larrieu , Jean-Pierre Rampal’dan eğitim almıştır.

Ayla Uludere, flüt:

Bulgaristan’da doğan Ayla Uludere 1990’da Stara Zagora şehrinin “ Hristina Morfova” Konservatuvarında lise eğitimini başarıyla tamamladı ve Türkiye’ye göç etti. 1991 yılında başladığı Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Flüt Lisans eğitimini Devlet Sanatçısı Prof. Mükerrem Berk ile üstün başarıyla tamamladı.
2004-2009 yıllarında Sofya’da, 2014 yılında Monaco’da, 2016’da Dinar ve Varna’da düzenlenen uluslararası flüt yarışmalarında jüri üyesi olarak görev aldı. Ayla Uludere Temmuz 2016’da Marmara Koleji ve Maltepe Üniversitesinin Marmara Eğitim Köyü Kampüsünde 10. Kez Flüt Yaz kampı gerçekleştirmiştir.
Solo konserlerinin yanında 2001 yılında kurulan “Trio Pan” Oda müziği grubu üyesi olarak yurt içi ve yurt dışında konserlerine devam etmektedir. Ayrıca “Akademik Trio”,“Trio Mimar Sinan” ve “Trio İstanbul” oda müziği gruplarının üyesi olarak da konserler vermektedir. Ayla Uludere, çağdaş bestecilerden Hasan Uçarsu, Sercan Büyükedes, Erdem Çöloğlu’nun eserlerinin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi ve Bulgar besteci Angel Kotev’in Trio Mimar Sinan için yazdığı “Concert Fantasy” eserini Sofya Ulusal Radyo Stüdyosu’nda Arş. Gör. Özlem Noyan ve Doç. Ayça Aytuğ ile kaydetti.
2016 yılında profesör unvanını hak eden Ayla Uludere, Ocak 2017 yılı itibariyle MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

Jacques Deleplancque, Korno:

Kuzey Fransa kökenli olan Jacques DELEPLANCQUE müzik eğitimine yedi yaşında Paul CANTIN ile başladı. Paris Devlet Yüksek Müzik Konservatuvarında başarılı bir eğitimden sonra Georges BARBOTEU’nün sınıfında oy birliğiyle Korno Birincilik Ödülü’ne, Christian LARDE’ın sınıfında ise oy birliğiyle Oda Müziği Birincilik Ödülü’ne layık görüldü. Eğitimini Chicago Symphony Orchestra’nın solisti olan Dale CLEVENGER ile tamamladı. On sekiz yaşında Lille Devlet Konservatuvarının solisti (J.C Casadesus), ardından da Avrupa Topluluğu Orkestrası (Claudio ABBADO) solisti olarak atandı. Sanatçının çalış şeklinden etkilenen Pierre BOULEZ, onu birkaç ay sonra, on iki yıl boyunca müzik aletinin sınırlarını gittikçe genişleten bir repertuvara hizmet etmek üzere “Ensemble Intercontemporain”e dâhil etti. Sanatçı daha sonra Fransa Devlet Orkestrası’nda solist oldu. Dünyanın en büyük kentlerinde solist olarak sahneye çıkan sanatçının bu süre zarfında yapmış olduğu kayıtlar eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Hâlihazırda Toulouse’un Capitole Devlet Orkestrası’nda korno solo olarak çalmaktadır. Jacques DELEPLANCQUE kariyeri boyunca S. Celebidache, E. Jochum, L. Maazel, L. Bernstein, S. Ozawa, R. Muti ve son zamanlarda M. Plasson, J. Swensen, J. Van Sweden, T. Sokhiev gibi saygın orkestra şefleriyle çalışma şansına sahip olmuştur. Jacques Deleplancque günümüzde ’’modern’’ kornonun en yetenekli müzisyenlerinden biri olduğunu kanıtlamakta ve Marie Condamin eşliğinde korno ve piyano için repertuvarı tutkuyla savunmaktadır.

Léo Pensel, piyano:

1997’de müzisyen bir ailede doğan Léo Pensel, klasik piyanoya dört yaşında Antibes Konservatuvarında başladı. Yedi yaşından itibaren besteleriyle dikkat çekti. Dokuz yaşından itibaren ise, armoni, üslup ve caz piyanosuna başladı. Eğitimine devam ettiği Nice Konservatuvarından başarılı bir şekilde Klasik Piyano Diploması, Müzik Eğitimi Diploması ve Caz Müziği Eğitimi Diploması aldı. Eğitimi sırasında klasik piyanoda Florence Paumier ile Cécile Collin’in yanında; caz piyanosunda Jean-Manuel Jimenez ile Robert Persi’nin yanında; üslup, caz armonisi ve müziği ve eşlik etme konusunda ise J.L Luzignant, F. Roux, M. Anguille, S. Driant’ın yanında çalışarak formasyonunu pekiştirdi. Nice Konservatuvarındaki Big Band içerisinde çaldı.
Léo Pensel, sanatını B. Rigutto, J. Rouvier, M-J. Jude, P. Badura-Skoda, J. Schmidt, M. Morragues ve büyük caz piyanistleri F. Hersch, P. De Bethmann ve F. Avitabile ile pekiştirdi. Bunun yanı sıra birkaç yıl boyunca yan flüt, viyolonsel ve davul eğitimi de alarak 2010 yılında Menton Ulusal Flüt Yarışması’nda Birincilik Ödülü’ne layık görüldü. 2013’te, Nice’teki Lions Club Piyano Yarışması, Cannes’daki Steinway Piyano Yarışması ve İtalya, San Remo’daki Lions Club Piyano Yarışması’nın ödülleri olmak üzere oy birliğiyle üç adet birincilik ödülü kazandı.
Léo Pensel, Vence Müzik Festivali’ne katıldı, Monaco’daki “Théâtre des Variétés”de, Türkiye, Belçika, Hollanda ve İtalya’da sahneye çıktı. Ünlü klasik müzik ve caz müzisyenleriyle, Maxence Larrieu ve Sophie Cherier gibi büyük flütçülerle, Mathieu Chazarenc ve Stéphane Chausse gibi davulcu ve klarnetçilerle birlikte çaldı. ’’Chant de Linos’’ markasıyla Oda Müziği repertuvarını içeren bir plakta İtalyan besteci Armando Ghidoni’nin flüt ve piyano için "Music Wonderland" adlı parçasını kayda aldı. Şu anda Paris’te uluslararası üne sahip Rus piyanist ve pedagog Rena Shereshevskaya ile, doğaçlama için ise piyanist Pascal Amoyel ile çalışmakta, eğitimini de Cécile Collin ile pekiştirmektedir.
Son olarak, Île de France Uluslararası Piyano Yarışması’nda üst kategoride 2.lik Ödülü ile Philomuses Özel Ödülü’nü kazandı. Ardından, Rena Shereshevskaya sınıfında en yüksek derece, oy birliği ve jürinin takdiriyle Piyano Mükemmellik Ödülü’nü elde etti.

Camerata Saygun Oda Orkestrası:

1971 yılından günümüze İstanbul’da Devlet Konservatuvarı olarak pek çok yetenekli öğrenci eğitmiş olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı bünyesinde profesyonel bir oda orkestrası olan Camerata Saygun Oda Orkestrası, 2005 yılında Prof. Nuri İyicil tarafından kuruldu. İlk konserini Ocak 2005’te verdi. Sanat yaşamını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında verdiği eğitime adayan İyicil’in en büyük arzusu Türk bestecilerin yapıtlarının tanıtılması olmuştur. Bu amaçla kurduğu oda orkestrasına da Ahmed Adnan Saygun’un adını vererek, topluluğun dünya çapında bu misyonu üstlenmesini hedeflemiştir. Yurt içinde ve dışında sayısız oda müziği konserleri, orkestra solisti olarak konçertolar ve solo programlar seslendirmiş olan Camerata Saygun Oda Orkestrası, özellikle Türk bestecilerin eserlerinin icrası konusunda çalışmalar yapmaya ve 2008 yılında aramızdan ayrılan değerli hocamız Prof. Nuri İyicil’in aziz anısını yaşatmaya devam etmektedir.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail