Jean-Claude Dénervaud, piyanist

28 Şubat 2019 19:30

PROGRAM:
Johann Sebastian Bach: Goldberg Varyasyonları BWV 988 

Programda ara yoktur.

Jean-Claude Dénervaud, piyanist

Jean-Claude Dénervaud, İsviçre’de, Friburg Konservatuvarında (eğitim ve ustalık diplomaları için) Céline Volet’nin sınıfında piyano öğrenimi gördü ve dört yıl boyunca çalışmalarını Almanya’nın Freiburg im Breisgau kentinde Macar piyanist Tibor Hazay’ın yanında derinleştirdi. Piyanist Elizabeth Sombart ile karşılaşması, piyano sanatında özellikle nefesin kullanımı ve ses fenomenolojisi alanlarında onun zengin deneyiminden faydalanmasını sağladı. Ses konusunda, Elizabeth Sombart gibi Şef Sergiù Celibidache’ın öğrencisi olan Konrad von Abel ve Jordi Mora gibi orkestra şefleriyle de çalışma fırsatı buldu. Yakın zamanda Hochschule der Künste Bern’de izlediği müzik yönetimi eğitimi, ona müzik projeleri idaresi alanındaki yetkinliğini geliştirme ve müzik okullarının yönetimi için gerekli kazanımları edinmesine olanak tanıdı. 1982’den 2007’ye kadar Friburg Konservatuvarında piyano dersleri veren Dénervaud, 2001 yılından beri ise Elizabeth Sombart tarafından kurulan Morges’daki Résonance Vakfı piyano okulunda aynı derslere devam etmektedir. 2006 yılında bu okulun müdürü; 2013’te ise, CIEPR (Centre International d’Etudes de la Pédagogie Résonnance) müdürü olarak atanmıştır. Bugün Jean-Claude Dénervaud, “gezgin” bir piyano öğretmenidir. İsviçre’deki pek çok konservatuvarda hizmet vermektedir.
Şili kökenli İsviçreli ressam René Vasquez ile birlikte, Ocak 2020 için J. S. Bach’ın Goldberg Varyasyonları üzerine disiplinler arası bir proje hazırlamaktadır: Bu proje, konser, varyasyonların her birinden esinlenen tablo sergisi, bir broşür yayını ve bir filmin gerçekleşmesinden oluşuyor.
Jean-Claude Dénervaud, İsviçre, Fransa, İtalya, Lübnan, Romanya ve Türkiye’de, tek veya oda orkestrası ile, ikili ve üçlü olarak pek çok konser verdi. Solist olarak, Friburg Gençlik Orkestrası, Vìc Oda Orkestrası (İspanya), Bruckner Akademi Orkestrası (Münich), Lübnan Filarmoni Orkestrası ile, Théophanis Kapsopoulos, Jordi Mora ve Walid Moussallem gibi şefler yönetiminde çaldı. Kamuya açık konser etkinliklerinin yanı sıra, düzenli olarak huzurevi, hastane ve uzmanlaşmış kurumlarda konserlere çıkmaktadır.