İstanbul Kutsal Mekanlar Gezisi | 2023

Geçtiğimiz 12 ve 15 Haziran tarihlerinde, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi 10. sınıf öğrencileri, okulumuzun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni M. Numan Malkoç’un düzenlediği kutsal mekanlar gezisine katıldılar.

İbadet yerlerini tanıma ve dinler arası kültür alışverişinin önemini kavrama amacıyla gerçekleşen bu gezide öğrencilerimiz, öğretmenleri eşliğinde ilk olarak 1846’da inşa edilen Saint-Esprit Katedrali’ni gezdiler. Öğrencileri karşılayan kilise rahibi Père Nicolas öncelikle mekân hakkında pek çok tarihî bilgi verdi, ardından katedrali ve katedralin altında yer alan mezarları gezdirdi. VI. Paul, II. Jean-Paul, XVI. Benedict ve I. Francis olmak üzere birçok Papa tarafından ziyaret edilmiş bu önemli katedralde, öğrencilerimiz tarihi orgdan çeşitli melodiler dinleme şansını da buldular.

Bu yıl, öğrencilerimizin Musevilik dini, kültürü ve tarihini keşfettiği gezinin ikinci bölümünde Hasköy’de 18. yüzyılda inşaa edilen Maalem Sinagogu’nu ziyaret ettiler. Sefarad tarihi, Musevilikte semboller, inanç esasları ve uygulamalar ile ilgili bilgi edindiler.

Gezinin son ve üçüncü bölümünde ise tarihi yarımadanın yedi tepesinden birinde bulunan Süleymaniye Cami ve Külliyesi ziyaret edildi. Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biri olan Süleymaniye Cami’nin yapımı 1551’da başlayıp 1557’da tamamlanır. Sultan Süleyman’ın, İstanbul’un fethinden sonra tahta geçen dördüncü padişah olmasını sembolize eden 4 minaresi ve Osmanlı Devletinin 10. Padişahı olmasına işaret eden toplam 10 şerefesi bulunmaktadır. Tüm diğer selâtin camiler gibi Süleymaniye de; medrese, hastane, hamam ve çarşı gibi yapıları içinde bulunduran bir külliyeye sahiptir.

Dünyanın en büyük el yazma eser kütüphanesi olan ve İslam dünyasının en değerli koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Süleymaniye Kütüphanesi’ni de gezme fırsatı bulan öğrencilerimiz sonrasında Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Mimar Sinan’ın türbelerini de ziyaret etti.

10-B, E ve F şubelerinin 12 Haziran Pazartesi; 10-A, C ve D şubelerinin ise 15 Haziran Perşembe günü katıldığı gezide hem eğlenceli hem de öğretici anlar yaşayan öğrencilerimiz, bir Süleymaniye klasiği olan çömlekte kurufasulye, pilav ve turşu ile günü lezzetli sonlandırdılar.