İki NDS öğrencisi Neslin Değişen Sesi Ortaokulu ile Ankara’da MAFNU 2020 Konferansına katıldı

"11-12 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşen MAFNU’ya (Modèle Ankariote Francophone des Nations Unies) katılmak için ben Ege Arda ve arkadaşım Nehir Ankara Tevfik Fikret Lisesi’ne gittik. MAFNU orta öğrenim düzeyindeki Fransız okullarında eğitim gören öğrenciler için Model Birleşmiş Milletler etkinliğidir. Her öğrenci bir ülkeyi temsil eder.

Her sene farklı bir temel konu seçilir ve bu konunun temel başlıklarını ilgili komiteler işler. Bu yılki konu “Daha iyi bir gelecek için çocukları eğitmek ve korumak.”
Benim jürilik yaptığım güvenlik komitesinde çocuk askerler, Nehir’in jürilik yaptığı UNİCEF komitesinde siber zorbalığın gençlere etkileri konusu ele alındı. Ülkeler bu sorunlarla mücadele etmek için grup halinde çözümler önerdi. Ortaya çıkan çözüm önerisini temsilciler sundu.

Bu sene üçüncüsü yapılan toplantıya Nehir ve ben 3 yıldır farklı rollerle katılmaktayız. Bu sene jüri olarak katıldığımız toplantıdaki görevimiz komitelerimizdeki temsilcilerin yazdığı çözüm önerilerini kontrol etmek ve toplantıları yönetmek. Komitelerdeki temsilciler bizi çok sevdi, biz de onları çok sevdik. Bu mükemmel konferansın bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz ve bundan gurur duyuyoruz. "

Ege Arda, 9C