İstanbul Kutsal Mekanlar Gezisi | 2022

Geçtiğimiz 28 ile 31 Mart tarihleri arasında, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi 10. ve 11. sınıf öğrencileri, okulumuzun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Numan Malkoç’un ve İrfan Tekerek’in düzenlediği kutsal mekânlar gezisine katıldılar.

İbadet yerlerini tanıma ve dinler arası kültür alışverişinin önemini kavrama amacıyla gerçekleşen bu gezide öğrencilerimiz, öğretmenleri eşliğinde ilk olarak 1846’da inşa edilen Saint-Esprit Katedrali’ni gezdiler. Öğrencileri karşılayan kilise rahibi Père Nicolas öncelikle mekân hakkında pek çok tarihî bilgi verdi, ardından katedrali ve katedralin altında yer alan mezarları gezdirdi. VI. Paul, II. Jean-Paul, XVI. Benedict ve I. Francis olmak üzere birçok Papa tarafından ziyaret edilmiş bu önemli katedralde, öğrencilerimiz tarihi orgdan çeşitli melodiler dinleme şansını da buldular.

Bu yıl, öğrencilerimizin Musevilik dini, kültürü ve tarihini keşfettiği gezinin ikinci bölümü için iki farklı rota belirlendi. Bir grup öğrenci, 1427’de Bizans döneminde Balat’ta inşaa edilen ve Türkiye’nin en eski sinagogu olma özelliğini taşıyan Ahrida Sinagogu’nu ziyaret ederken diğer grup ise, 1951’de Galata’da inşaa edilen ve Türkiye’nin en büyük sinagogu olan Neve Şalom’u ziyaret ettiler. Rehber eşliğinde 500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’ni de gezme şansı bulan öğrenciler, Sefarad tarihi ile ilgili bilgi edindiler.

Gezinin son ve üçüncü bölümünde ise tarihi yarımadanın yedi tepesinden birinde bulunan Süleymaniye Cami ve Külliyesi ziyaret edildi. Mimar Sinan’nın en önemli eserlerinden biri olan Süleymaniye Cami’nin yapımı 1549’da başlayıp 1556’da tamamlanır. Sultan Süleyman’ın, İstanbul’un fethinden sonra tahta geçen dördüncü padişah olmasını sembolize eden 4 minaresi bulunmaktadır. Tüm diğer selatin camiler gibi Süleymaniye de; medrese, hastane, hamam ve çarşı gibi yapıları içinde bulunduran bir külliyeye sahiptir.

Dünyanın en büyük el yazma eser kütüphanesi olan ve İslam dünyasının en değerli koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Süleymaniye Kütüphanesi’ni de gezme fırsatı bulan öğrencilerimiz sonrasında Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Mimar Sinan’ın türbelerini de ziyaret etti.

Hem eğlenceli hem de öğretici olan gezinin ardından öğrenciler, bir Süleymaniye klasiği olan çömlekte kurufasulye, pilav ve turşu ile günü lezzetli sonlandırdılar.

Öğrencilerimizin gezi ile ilgili izlenimleri :

«Yapmış olduğumuz gezide üç farklı dine ait ibadethaneleri gezdik. Bunlar St. Esprit Katedrali, Ahrida Sinagogu ve Süleymaniye Cami idi. Kilise, sinagog ve cami kelimeleri toplanma yeri anlamına geliyor. Üç farklı kültür ve dinin benzer ve farklılıklarını gördük, geçmişten günümüze nasıl değiştikleri öğrendik.»
Ceyda G. & Dença S. - 10. sınıf

«Bugünkü gezi hem bilgilendirici, hem de eğlenceli bir deneyimdi. Ziyaret ettiğimiz kilise, sinagog ve camide bir yandan yeni bilgiler öğrenirken bir yandan da içinde yaşamakta olduğumuz çok kültürlü yapının farkına vardık. Gidiş ve geliş yolculuklarında da eğlencenin eksik olmadığı bu gezi bizlere güzel bir aktivite olmakla birlikte yeni şeyler öğretti, arkadaşlarımızla da canlı bir kaynaşma ortamı yarattı.»
Naz T. - 11. sınıf