Hakan Bıçakcı ile Yaratıcı Yazarlık Atölyeleri

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi’nin bu yıl altıncısını düzenlediği Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, çağdaş Türk edebiyatının değerli yazarlarından Hakan Bıçakcı’nın katılımıyla 19 ve 30 Nisan 2024 tarihlerinde gerçekleştirildi.

İstanbul’da bulunan Fransız Liselerinden gelen yaklaşık 50 kişilik öğrenci grubu, yazar Hakan Bıçakcı’nın atölyesine katılmak üzere okulumuzun Grande Salle’inde bir araya geldi.

Büyülü gerçekçilik akımının önemli yazarlarından olan Bıçakcı, atölye boyunca farklı yazma teknik ve uygulamalarıyla öğrencilerimizin ufkunu açarken, metin kurgulamanın inceliklerini ve hayal gücünün ne denli önemli bir faktör olduğunu dile getirdi. Edebiyat, tiyatro ve sinema türlerinden örnekler vererek karşılaştırmalı bir yol izledi ve öğrencilerin metinsel ve görsel olarak konuyu pekiştirmesini sağladı.

Hakan Bıçakcı’nın içten yaklaşımı, öğrencilerle kurduğu diyalog, entellektüel öneri ve eleştirileri gençlerimize yeni bakış açıları kazandırken onları genç kalemlere dönüşme yolunda cesaretlendirdi.

6. NDS Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’ne katılan tüm öğrencilere ve öğretmenlere teşekkür ederiz.