Gülsin Onay ve Orchestra’Sion ile NDS’de muhteşem Bir Müzik Gecesi

21 Aralık 2017 tarihinde, NDS’nin Gösteri Salonu, muhteşem bir müzik gecesi vesilesiyle dünya çapında tanınmış Türk piyanist Gülsin Onay ve Orchestra’Sion’u ağırladı.

Jean Sibelius’un « Hüzünlü Vals » adlı eserinin orkestra tarafından yorumlanmasının ardından, 2. ve 3. İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması Jüri Üyesi Gülsin Onay sahnedeki yerini aldı. Piyanist, alışılagelmiş canlılık ve zerafetiyle Wolfgang Amadeus Mozart’ın 12 no’lu K.414 La Majör piyano konçertosundan üç bölüm çaldı.

Salonun tamamını dolduran ve aralarında kariyerlerine yeni başlamış genç müzisyenlerin de bulunduğu dinleyici kitlesi, bu müstesna sanatçıyı üç kez ayakta alkışlayarak bis parçası seslendirmesini istedi. Dinleyicilerine teşekkürlerini sunmak ve herkesin beğenisine hitap etmek adına, piyanist önce Chopin’in op. 48 2 no’lu Nocturne (« Gece Müziği ») eserini, ardından da Beethoven’in « Ay Işığı Sonatı » adlı yapıtını ve son olarak Adnan Saygun’un op. 45, 12 no’lu prelüdünü yorumladı.

Ara sonrasında, Orçun Orçunsel’in yönettiği Orchestra’Sion, birinci kemanda Nilay Sancar eşliğinde Gustav Holst’un en tanınmış bestelerinden biri olan « Gezegenler » adlı yapıtının olağanüstü bir yorumunu sundu.

Astrolojik bir bakış açısıyla bestelenmiş « Gezegenler », her biri güneş sistemindeki gezegenlerden birine karşılık gelen yedi bölümden oluşuyor. Orkestranın eşsiz yorumuna arka planda yapıtla bağlantılı bir resim projeksiyonu eşlik etti.

Konser bitiminde, müziğin büyüsüne kapılan dinleyiciler « Gezegenler »in hayaline dalarak Gösteri Salonu’ndan ayrıldılar.