Gülsin Onay & Borusan Quartet

23 Ekim 2014 19:30

Klasik müzik

Davetiye için buraya tıklayın.

Gülsin Onay & Borusan Quartet

Program:

  • L. v. Beethoven : Quartet no. 5 op 18/5

· Allegro

· Menuetto

· Andante cantabile

· Allegro (28’)

  • L. v. Beethoven : Sonat do majör no.21, op. 53 (Waldstein)

· Allegro con brio

· Introduzione — Allegretto moderato (24’)

*** ARA ***

  • R. Schumann : Piano Quintet op. 44

· Allegro brillante

· In modo d’una marcia. Un poco largamente

· Scherzo: Molto vivace

· Allegro ma non troppo

Gülsin Onay :

Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada beş kıta ve altmış sekiz ülkeyi kapsamaktadır. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçı, dünyanın önemli müzik festivallerinin de eleştirmenlerce beğenilen bir ismi olmuştur. Gülsin Onay, 2004 yılında başlayan Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin Sanat Danışmanlığı’nı yapmaktadır.

Rachmaninov yorumlarıyla ve istisnai bir Chopin icracısı olmakla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay, Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırılmıştır. Hocası Saygun’un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Bunun yanı sıra sanatçıya ithaf edilen ve onun için bestelenmiş birçok eser vardır.

Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuvar zenginliğini de yansıtır. Ülkemizde CD’leri Lila Müzik etiketiyle yayınlanan sanatçı, özellikle son yıllarda Amerika’da da peş peşe çıkan albümleriyle adından söz ettirmektedir. VAI firması sanatçının DVD olarak konçertolarını ve resitalini yayınlamıştır. 2011 sonbaharında piyasaya çıkan “Liszt, Haydn & Schubert” CD’si ile birlikte sanatçı Amerika’da artık Dorian Sono Luminus etiketi altında kayıt yapmaktadır.

Piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve Paris Konservatuvarında eğitim gören Gülsin Onay’a 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiş, kendisi 1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır. Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solisti olup, Bilkent Üniversitesinin de daimî sanatçısıdır. 2003 yılında UNICEF Türkiye Millî Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilen sanatçıya ayrıca Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası, Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti Ödülü ve 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Onur Ödülü” verilmiştir.

Borusan Quartet :

2005 yılında Prof.Gürer Aykal öncülüğünde Borusan Kültür Sanat Merkezi bünyesinde kurulan Borusan Quartet, Esen Kıvrak ( 1. Keman), Olgu Kızılay (2. Keman), Efdal Altun ( viyola) ve Çağ Ercağ’dan ( viyolonsel) oluşuyor. Düzenli çalışmalarına Alban Berg Quartet üyelerinden Gerhard Schulz ve Valentin Erben ile devam eden topluluk, Maxim Vengerov, Joshua Epstein, Julliard Quartet gibi kişi ve toplulukların ustalık sınıfı çalışmalarına da katıldı.
İsviçre’deki Maggini Vakfı’nın beğenisini kazanıp, Borusan Kültür Sanat ile yapılan işbirliği sonucu, 1776 yapımı Lorenzo Storioni Keman, 1662 yapımı Nicolo Amati Keman, 1742 yapımı Testore Viyola ve 1740 yapımı Petrus Guarneri viyolonsel gibi özel enstrümanlarla müzik yapma olanağına sahip oldular.

İstanbul Kadıköy’deki Süreyya Operasında halen gerçekleştirmekte oldukları düzenli sezon konserlerinin yanı sıra, Fransa, İtalya, Yunanistan, Almanya, Avusturya, Cezayir, Katar, Saint Vincent, Barbados ve ABD olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında yaptıkları çok sayıda turne ve konserlerle dikkat çeken Borusan Quartet, 2010 yılında ilki düzenlenen Andante Dergisi Klasik Müzik Ödülleri’nde «Yılın Oda Müziği Topluluğu» ödülünün sahibi oldu. Yine aynı yıl New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen ve 88 oda müziği topluluğunun katıldığı 2010 ICMEC Uluslarası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda 1. olarak altın madalyanın sahibi oldu.

İstanbul Müzik Festivali, Ankara Müzik Festivali, Nafplion Festivali (Yunanistan), Antalya Piyano Festivali, Merano Festivali (İtalya), D- Marin Festivali ( Bodrum), Schleswig-Holstein Festivali (Almanya) ve Mozart Festivali’nde (Almanya) konserler veren Borusan Quartet ayrıca, Almanya’ nın en prestijli konser salonlarından Schloss Elmau’daki Quartet Plus Oda Müziği Konserleri Dizisi’nin kapanış konserini gerçekleştirdi. Borusan İstanbul Filarmoni, Bilkent Senfoni, İzmir, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Antalya Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde solist olarak konserler verdi.

Türkiyede ilk kez canlı olarak yayınlanan bir internet konseri veren topluluk, 2011-2012 konser sezonu içinde Borusan Kültür Sanat Merkezi tarafından Turgay Erdener, Turgut Pöğün ve Oğuzhan Balcı’ya kendileri için sipariş edilen eserlerin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Yine aynı sezon içinde, bir Avrupa Birliği projesi olan «Dünyada Nemrut, Nemrut’ta Dünya» etkinliğinin açılış ve kapanış konserini gerçekleştirdiler.

Oda müziği partnerleri arasında Fazıl Say, İdil Biret, Valentin Erben, Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Ruşen Güneş, Reto Bieri, Toros Can ve Muhiddin Dürrüoğlu gibi çok değerli müzisyenler bulunan Borusan Quartet, Türk bestecilerinin önemli bir yer tuttuğu, klasik dönemden modern döneme uzanan geniş bir repertuvara sahiptir.

Borusan Quartet’in konserlerinde giydikleri kıyafetler Hatice Gökçe tarafından tasarlanmıştır.