français | Türkçe

giriş

Gökşin Sipahioğlu, Mayıs 1968 : Fotoğraflarla Tarih

15 Kasım 2008, 18:00

| Sergi , Herkese açık

Gökşin Sipahioğlu, Mayıs 1968 : Fotoğraflarla Tarih

68 olayları patlak verdiğinde Gökşin Sipahioğlu, önemli birkaç Türk gazetesinin foto muhabiri olarak Paris’e geleli sadece bir yıl olmuştu. O da, 68 Mayısı’nın diğer büyük ismi olan Gilles Caron gibi, aynı zamanda Vizo Ajansında foto muhabiriydi.

Sipahioğlu, “Paris’te bir yabancının” bakışı açısıyla, Fransızların görmediklerini fotoğraflamaktaydı. Bunlar; kalabalığın üzerine Arnavut taşı atan bir polisin, sedyede uzanmış Paris’li genç bir kızın, Sorbon’da kapanmış meşhur Katangalılara ait resimlerin, afişlerin, sokak manzaralarının, barikatların üzerinde çocukların pozlarıydı... 3 Mayıs 1968’deki Sorbon işgalinden 30 Mayıs’taki, De Gaulle’cülerin büyük Champs Elysées yürüyüşüne kadar birçok önemli an da çektiği fotoğraflar arasındadır.

Gökşin Sipahioğlu’nun hayatını da değiştiren fotoğraflardı bunlar... Birkaç ay sonra, Sipa Press ajansını kuracak ve bu ajans hızla gelişerek dünyanın fotoğraf gazeteciliği alanında en büyük ajansı olacaktı. Öyle ki; sayısız fotoğraf uluslararası dergilere kapak oldu.

Bugün, Gökşin Sipahioğlu’nun fotoğrafları tarihten bir parçadır.

Bu sergi aynı zamanda Fransa’daki fotoğraf dünyasının son büyük romantik isimlerinden birinin hayatı ve kariyerine duyulan saygıyı yansıtmaktadır.

Sergi 2 Aralık’a kadar devam edecektir.

Davetiye için buraya tıklayınız.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail