Georges Simenon üzerine oğlu John Simenon ve Liège’den gelen dört konuşmacı ile pedagoji çalışmaları

13 Mart- 3 Mayıs tarihleri arasında lisemizde sunulan « Fotoğrafçı-Muhabir Georges Simenon » Fotoğraf Sergisi çerçevesinde, yazarın oğlu John Simenon ve Liège’li dört davetli; Liège Üniversitesinin Simenon Fonu Sorumlusu Laurent Demoulin, Liège Üniversitesinden Danielle Bajomée, Liège Üniversitesi Öğretim Görevlisi Michel Lemoine ve « Fotoğrafçı Georges Simenon » kitap ve DVD’sini hazırlayan Freddy Bonmariage ile bir dizi pedagoji atölyesi düzenlendi.

John Simenon ve dört katılımcı, dört gün boyunca gerek Sergi Salonu’nda, gerekse sınıflarda, çeşitli seviyelerden çok sayıda öğrenciyle çalıştılar.

Böylece öğrencilerimize yazarın yolculukları, çektiği fotoğraflar, yazı üslubu üzerine açıklamalar yapıldı, onlar da öğretmenleri tarafından hazırlanan soruları sergide gördüklerinden yararlanarak kâğıt üzerinde yanıtladılar.

Bazı sınıflar ayrıca John Simenon’la röportajlar gerçekleştirdiler. Oğul Simenon da babasının kişiliğini, anekdotlar ve kişisel anılarla anlatarak genç gazetecilerimizin sorularını onların keyif alacağı bir biçimde yanıtladı.