Fransız Liseleri Tiyatro Animatörleri için NDS’de Tiyatro Eğitimi ile Dolu Bir Haftasonu

NDS 14-16 Aralık 2018 tarihlerinde, Ankara’daki Tefvik Fikret ve Charles de Gaulle, İstanbul’daki Ste-Pulchérie, St-Michel ve Bahçeşehir’deki Neslin Değişen Sesi ve Notre-Dame de Sion Fransız liselerinde tiyatro kulüplerine rehberlik eden on bir öğretmeni ağırladı. Frankofon Liseliler Uluslararası Tiyatro Festivali « Fest’İstanbul »un sunduğu eğitim, bu üç gün boyunca komedyen, yönetmen ve “Sortie de Secours théâtre” şirketi kurucusu Bruno Denecker tarafından verildi.

Doğaçlama tiyatrosu, eğitimin temasını oluşturdu. Bu üç günlük yoğun atölye etkinliğine, ısınma alıştırmaları, mekânı keşfetme ve yeni bir çalışma ekibine alışmaya yönelik grup çalışmaları ile başladık. Bu üç gün boyunca, konsantrasyon, dinleme ve güven oyunları her birimizin insani ve sanatsal açıdan çok zengin olan bu eğitimden tam anlamıyla yararlanmamızı sağladı. Rol oyunları, beden ve ritim çalışmalarının ardından, ikinci günde komik bir masalın kollektif yazımınına koyulduk. Son gün ise katılımcılar, eğitimcinin hakemi olduğu bir doğaçlama maçında yer aldılar.

Bu giriş çalışması, doğaçlama dünyasını farklı şekillerde keşfetmemize olanak tanıdı. Bu çalışma, farklı kulüplerdeki haftalık etkinliklerde ve Fest’İstanbul 2019 vesilesiyle tekrar kullanılacak.