Fransız Liseleri Tiyatro Animatörleri için NDS’de Haftasonu Eğitimi

8-10 Aralık 2017 tarihleri arasında, Ankara’daki Fransız liseleri Tefvik Fikret et Charles de Gaulle ile İstanbul’daki Fransız liseleri Sainte-Pulchérie, St-Michel, St-Benoît, St-Joseph ve NDS’den 16 tiyatro kulübü öğretmenlerinden oluşan bir grup, « Fest’Istanbul » yani Frankofon Liseler Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında önerilen bir haftasonu eğitimi için NDS’de bir araya geldiler.

Bu eğitim, Madrid’deki Teatro en Vilo Şirketi sanat yönetmenleri Andrea Jimenez Garcia ve Noémi Rodriguez Fernández tarafından gerçekleştirildi.

Bu çalıştay, « Oyunun ve Kolektif Yaratıcılığın Çıkış Noktası olarak Beden » teması üzerine kuruluydu.

Bu eğitime davetli öğretmenlere yaratıcılık, yorum, sahneye koyma ve grup dinamikleri konusunda yöntem bilgisi kazandırmak üzere, eğitim çalıştayları, jest, kolektif yaratıcılık, beden dili ve oyun temaları etrafında şekillendi.

Eğitim sonrasında alınan geri dönüşler, özellikle olumlu bir nitelik taşıyordu. Birçok katılımcı açısından, kendi tiyatro uygulamaları ve eğimlerinde gerçek ve yeni bir atılımdan bahsetmek söz konusuydu.

Bu eğitimin meyveleri, hem okulların haftalık kulüp çalışmalarında hem de gelecek Mayıs ayında Fest’Istanbul 2018 vesilesiyle düzenlenecek etkinliklerde alınacak.